Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Scholz vendos kushte për tanket/ Gjermania, në dilemë për të dërguar “Leopard 2” në Ukraine 

Kancelari gjerman Olaf Scholz nga Davosi i premtoi Ukrainës mbështetjen e pakufishme të Gjermanisë, por pa specifikuar se kur Berlini do të dërgojë tanket “Leopard 2”, për të cilët Kievi ka bërë thirrje prej disa muajsh.

 

Scholz përmendi sistemin e mbrojtjes ajrore “Patriot” të premtuar nga qeveria federale. Ai e cilësoi ndihmën ushtarake për Ukrainën një pikë të thellë kthese në politikën e jashtme dhe të sigurisë gjermane, teksa shtoi se Rusia tashmë ka dështuar me luftën e saj imperialiste.

 

Sipas një zyrtari të qeverisë gjermane, Berlini do të furnizojë me tanke Ukrainën nëse SHBA-të bëjnë të njëjtën gjë. Aleatët e NATO-s i kanë kërkuar Gjermanisë që të dërgojnë Leopardët si dhe të lejojë anëtarët e tjerë të aleancës, të cilët kanë blerë tanket nga Gjermania, t’i dërgojnë ato në fushëbetejë.

 

Berlini mund të vërë veton ndaj dërgimit të Leopardëve gjermanë në Ukrainë. Deri më tani, Scholz është shprehur kundër këtij akti, duke argumentuar se Gjermania nuk duhet të veprojë pa u konsultuar me të tjerët.

 

Nga ana tjetër, Kievi dhe shumica e ekspertëve të mbrojtjes i shohin leopardët gjermanë si zgjidhja ideale për Ukrainën.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...