Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Grubi priti ambasadorin europian, Geer: Reformat dhe integrimi janë të pandalshëm

Zëvëndëskryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi, ka realizuar takim me shefin e misionit të Bashkimit Europian në vend, ambasadorin David Geer.

Në këtë takim u diskutua mbi procesin e integrimit të vendit në BE pas hapjes së bisedimeve për anëtarësim si dhe nevojën urgjente të fillimit të ndryshimeve kushtetuese dhe përfundimin e tyre me sukses, si mënyra e vetme për mbajtjen e konferencës së dytë ndërqeveritare dhe hapjen e kapitujve negociues.

Grubi njoftoi Ambasadorin Geer që partnerët e koalicionit tashmë kanë filluar përgatitjet për ndryshimet kushtetuese si dhe janë të përcaktuar për krijimin e Aleancës për Europë me të gjitha forcat progresive në vend.

Grubi gjithashtu tha se të gjithë instancat shtetërore po bëjnë maksimumin me qëllim që procesi i skriningut i filluar në shtator të vitit të kaluar, të përfundojë me sukses, derisa ka falenderuar ambasadorin Geer për përkrahjen e vazhdueshme në gjithë këtë proces të rëndësishëm për vendin.

Më tej, gjatë takimit janë shkëmbyer edhe mendime për sfidat me të cilat do të përballet vendi gjatë procesit të integrimit në BE, në veçanti reformat dhe sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe pritshmëritë por edhe përfitimet konkrete që do kenë qytetarët pas anëtarësimit të plotë në Bashkimin Europian.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...