Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Vihet në funksion ndërmarrja për mbeturinat në Haraçinë

Komuna e Haraçinës ka vendosur në funksion Ndërmarrjen Komunale Publike “AMBIENTI”, e cila ka për obligim të bëjë grumbullimin, transportin dhe menjanimin e mbeturinave, të mirëmbajë sipërfaqet publike qarkulluese si dhe të menaxhojë me rrjetin e ujësjellësit.

Kryetari i kësaj komune, Ridvan Ibraimi, ka bërrë të ditur se pas shumë viteve, po zgjidhet një problem i kahmotshëm i Komunës dhe i banorëve të saj.

Ai poashtu theksoi se kjo ndërmarrje ishte lënë në haresë, me xhirollogari të bllokuar por me përpjekje maksimale të tij, borxhet janë shlyer.

“Nga sot unë e konfirmoj, dhe të gjithë qytetarët i njoftoj se i vetmi institucion i autorizuar për ta menaxhuar këtë veprimtari Komuna e Haraçinës, më konkretishtë Ndërmarja Komunale. Është një problem i kahmotshëm i Komunës sonë, ku nuk ka qenë në funksion ndërmarja komunale, kemi bë një menaxhim të mirfilltë në këtë drejtim, dhe sot mund të them se jemi të kompletuar për ta bërë menaxhimin, ose për të bërrë grumbullimin e mbeturinave dhe hapësirave publike për ti mirmbajtë“ – tha Kryetari i Komunës së Haraçinës, Ridvan Ibraimi.

Ibraimi poashtu ka theksuar se me marrjen e mandatit, këtë ndërmarrje e ka gjetur jashtë funksionimit, ndërsa tani do të fillojnë me 10 të punësuar.

Ai beson se së shpejti presin që të arrinë një marrëveshje me udhëheqësin e deponisë “Drislla”, ku do të mund të dërgohen mbeturinat e grumbulluara.

“Mandatin kur e pranuam, kishte një borxh të madh ndërmarja komunale. Shpresojmë se do të arrijmë në të ardhmen që të bëjmë një kontratë me Drisllën që mbeturinat e Haraçinës të përfundojnë atje“ – u shpreh Kryetari i Komunës së Haraçinës, Ridvan Ibraimi.

Ibraimi poashtu kërkoi nga të gjitha institucionet e vendet që ti ndëgjojnë hallet e Komunës së Haraçinës, sepse këto janë probleme dhe sfida të banorëve të saj, dhe pret të ketë një bashkëpunim të ngushtë dhe të frytshëm me të gjitha institucionet.

Autoritetet komunale së bashku edhe me Kryetarin e Komunës menjëher filluan grumbullimin e mbeturinave, duke filluar që nga shkollat, ku që nga nesër fillon mësimi për filloristët e kësaj Komune.

https://www.facebook.com/photo?fbid=205989351957344&set=pcb.205989951957284

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...