Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

“Fronti për Europë”, Zajkova: Në “trenin e shpejtë” për BE, duhet të hipin të gjithë

Partia Liberal Demokratike (PLD) iniciativën e liderit të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, për krijimin e “Fronit për Europë” e cilëson si të qëlluar dhe të kohës, pasi që siç thonë nga kjo parti, ndajnë të njëjtat vlera evropiane. Kryetarja Monika Zajkova, në një prononcim për Indeks.mk thotë se për PLD-në integrimi i vendit në Bashkimin Evropian (BE) është i një rëndësie të veçantë.

“PLD do të mbështesë gjithçka që nënkupton lëvizjen e trenit të shpejtë të Bashkimit Evropian dhe agjendës evropiane, që do të siguronte një standard më të mirë jetese dhe një shtet të reformuar. Por për të reformuar duhet vullnet dhe zgjidhje dhe ndër vite nuk na ka penguar askush, përveç vetes. Megjithatë, kur i bashkohesh një koalicioni, duhet të dish se cilat do të jenë qëllimet programore të atij koalicioni, për çfarë shërben, çfarë politikash dhe zgjidhjesh do të krijojë për qytetarët dhe mirëqenien e shtetit. Nuk e kam dëgjuar akoma asnjë parti të mohojë se nuk është për integrim evropian, që do të thotë se ne të gjithë kemi të njëjtin synim”, deklaroi Zajkova për Indeks.mk

Për PLD-në, shprehet ajo, gjithmonë do të jetë e rëndësishme se cilat ideale do të ndajë ai “front” dhe nëse është në interes të zhvillimit të shtetit, si dhe çfarë programi do të zbatojë.
“Për mua nuk ka ndarje në bazë etnike, ka ndarje cilësie të mirë dhe cilësi të dobët, aftësi dhe paaftësi, duhet të tregojmë se jemi realisht për synime evropiane që do të thotë të krijojmë zgjidhje për një jetë më të mirë për çdo individ, dhe jo vetëm për interesa të ngushta partiake dhe zgjidhje personale. Për shtetin dhe para qytetarëve, çdo subjekt politik që ekziston në skenën politike maqedonase ka përgjegjësi të barabartë”, nënvizoi ajo.(Indeks.mk)

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...