Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Grubi priti në takim ambasadorin e ri japonez, Kazuya Otsuka

Zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Maqedonisë së Veriut dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur sot në takim ambasadorin e ri të Japonisë në vendin tonë, z. Kazuya Otsuka.

Grubi dhe Otsuka bashkëbiseduan mbi raportet e deritanishme bilaterale mes dy vendeve dhe mundësitë për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit, situatën politike në vend, rëndësinë e stabilitetit rajonal dhe mbi rrugëtimin europian të Maqedonisë së Veriut.

Grubi ka falënderuar shtetin japonez për përkrahjen e deritanishme aktive në realizimin e shumë projekteve të jetës cilësore përmes donacioneve dhe shprehu rëndësinë që ka kjo mbështetje për zhvillimin progresiv të vendit.

Ai njoftoi ambasadorin japonez edhe për situatën aktuale politike në vend, progresin që shënoi vendi në rrugëtimin europian me hapjen e negociatave të integrimit me Bashkimin Europian, përkushtimin për realizimin e procesit të reformave, miratimit të ndryshimeve kushtetuese, vetingut dhe luftën kundër krimit dhe korrupsionit.

Ambasadori japonez Otsuka shprehu përkrahjen konsistente të vendit të tij ndaj zhvillimit të qëndrueshëm të Maqedonisë së Veriut, përpjekjeve të reformimit progresiv dhe integrimit në Bashkimin Europian.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...