Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Franca i bashkohet ndihmës me tanke moderne për Ukrainën

Mes sulmeve të vazhdueshme ruse, Franca dhe Kanadaja vendosën të furnizojnë Ukrainën me tanke. Dy vendet anëtare të NATO-s ndjekin kështu shembullin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Gjermanisë, të cilat dy ditë më parë njoftuan se do të dërgonin në Ukrainë dhjetëra armë të rënda.

 

Ministrja kanadeze e mbrojtjes  bëri me dije se katër tanke Leopard 2 do t’I bashkohen atyre të dhëna nga Gjermania.

 

Ky donacion  i kombinuar me kontributet e aleatëve dhe partnerëve, pritet të ndihmojë ndjeshëm forcat e armatosura të Ukrainës në luftën e tyre për të mbrojtur lirinë dhe sovranitetin.

 

Ministrja kanadeze shtoi ndër të tjera se trupat kanadeze do të dërgohen gjithashtu për të ndihmuar ushtarët ukrainas dhe për t’i trajnuar ata me aftësitë e nevojshme për të operuar mjetet e blinduara .

Edhe  Ministrja e jashtme e Francës  deklaroi se Franca do të ofrojë mbështetje me tanke moderne.

 

Një ditë më parë Kremlini zyrtar reagoi  në lidhje me ndihmën që Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara  të Amerikës dhanë për Ukrainën duke e quajtur këtë një  vendim jashtëzakonisht të rrezikshëm.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...