Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Ademi pjesëmarrës në Konferencën e Kryetarëve të Komisioneve për Çështje Europiane – KOSAK në Stokholm

Sot, 30 janar, Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Arbër Ademi, mori pjesë në Konferencën e Kryetarëve të Komisioneve për Çështje Evropiane – KOSAK, që po mbahet në Stokholm.

Në Konferencë u prezantuan programi dhe prioritetet e ardhshme të Kryesimit të Suedisë me Këshillin e BE-së, për gjysëmvjetorin e parë të këtij viti, për të cilin fjalim hyrës mbajti Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Çështjeve Evropiane të Suedisë, z. Kristijan Danielson. Duke iu referuar prioriteteve suedeze, sigurisë, konkurrencës, tranzicionit në energjinë e gjelbër dhe sundimit të së drejtës, Danielson theksoi se pika qendrore e këtij Kryesimi do të jetë mbështetja ekonomike dhe ushtarake e Ukrainës. Me ç’rast, theksoi,se agresioni rus kërcënon sigurinë e Evropës dhe ka pasoja të rënda në ekonominë evropiane dhe furnizimin me energji.

Ademi, në fjalimin e tij, përshëndeti agjendën e Kryesimit të Suedisë, dhe në këtë kontekst mbështetjen suedeze për zgjerimin e Unionit me vendet e Ballkanit Perëndimor, si rezultat i realitetit aktual gjeopolitik dhe nevojës për përshpejtimin dhe dhënien e dinamikës së re procesit të tyre eurointegrues. Ademi, po ashtu, përshëndeti vendimet e Komisionit Evropian për dhënien e statusit kandidat Ukrainës dhe Moldavisë, për t’i ofruar BE perspektivë Gjeorgjisë, si dhe liberalizimin e vizave Kosovës.

Lidhur me agresionin rus ndaj Ukrainës, Ademi theksoi se Maqedonia e Veriut e mbështet Bashkimin Evropian në çdo aspekt dhe se i ofron mbështetje politike, ekonomike, ushtarake dhe humanitare Ukrainës.

Duke u fokusuar në procesin aktual të skriningut, të cilin Qeveria e udhëheq në Bruksel, Ademi informoi se Komisioni Evropian e vlerësoi pozitivisht nivelin e gatishmërisë së administratës sonë dhe fillimin e shkëlqyer të procesit të skriningut. Përkujtoi se Maqedonia e Veriut është lider në rajon dhe më gjerë, në kulturën e dialogut dhe të kompromisit, dhe që si shtet, shoqëri dhe qytetarë, jemi të përgatitur dhe të gatshëm pas përfundimit të skriningut,t’i fillojmë negociatat në klasterin e parë, në të cilin janë kapitujt më të rëndësishëm 23 dhe 24, të cilët kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit.

Për ndryshimin e Kushtetutës sonë, me qëllim të futjes së bashkësisë bullgare në Kushtetutë, tha se vendi është i vetëdijshëm për rëndësinë e miratimit të ndryshimeve kushtetuese dhe se energjia jonë për rrugën evropiane aktualisht është e përqendruar në realizimin e kësaj detyre. Theksoi se pret që edhe opozita ti mbështesë ndryshimet kushtetuese, me qëllim që të shfrytëzohet momentumi aktual në BE për procesin e zgjerimit.

Në diskutim, u theksua se agresioni rus kundër Ukrainës së pavarur e ka aktualizuar çështjen e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, dhe se tani është veçanërisht i rëndësishëm uniteti brenda Unionit, si përgjigje ndaj zhvillimeve aktuale në kontinentin evropian.

Latest Posts

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarr”, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.   Ministri rus...