Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Këshilltari i kryeministrit: Populli është kundër Zajednicës, injorimi i Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit


Situatë e zhvillimeve të shumta është tani për tani në Kosovë.

Asociacioni i komunave me shumicë serbe është kërkuar vazhdimisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, si formë e “plotësimit” të marrëveshjes evropiane.

Por një gjë e tillë ka vazhduar të kundërshtohet nga Qeveria e Kosovës, e drejtuar nga kryeministri Albin Kurti.

Nesër, pritet të jetë një ditë e rëndësishme sa i përket kësaj situate të krijuar për Asociacionin.

Në objektin e ambasadës amerikane në Prishtinë pritet që të zhvillohet një takim i rëndësishëm në mes palës amerikane dhe përfaqësuesve të partive opozitare në vend, një përfaqësuesi nga Presidenca si dhe nga Kuvendi.

Por kësaj thirrje të ambasadës amerikane ende publikisht nuk i është përgjigjur Qeveria e Kosovës.

Këshilltari i kryeministrit Kurti, Erzen Vraniqi, ka deklaruar se populli e ka votuar me shumicë dërmuese Lëvizjen Vetëvendosje dhe Kurtin si kryeministër, për vlerat dhe parimet politike për të cilat ai qëndron dhe i përfaqëson, përfshirë këtu kundërshtimin e Zajednicës.

Me këtë rast, Vrasniqi tha se populli është kundër Zajednicës dhe se insistimi për të dhe injorimi i Albin Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit të Kosovës.

“Populli e ka votuar me shumicë dërmuese Lëvizjen VETËVENDOSJE! dhe Albinin kryeministër për vlerat dhe parimet politike për të cilat ai qëndron dhe i përfaqëson, përfshirë kundërshtimin e Zajednicës!.Populli është kundër Zajednicës!.Insistimi për Zajednicën dhe injorimi i Albin Kurtit është në kundërshtim me vullnetin e popullit të Kosovës!”,tha ai.

Po ashtu Vraniqi tha se “Zajednica nuk kalon”.

Duhet përkujtuar që si fillim ishte përmendur zv/kryeministri Emilia Rexhepi që do të përfaqësojë Qeverinë e Kosovës në këtë takim, por më pas nuk është konfirmuar asgjë.

Nuk dihet nëse si përfundim Kurti ka vendosur që të shkojë vetë, apo të dërgojë dike tjetër në këtë takim tejet të rëndësishëm.

Pavarësisht insistimit të aleatëve të Kosovës që Asociacioni i komunave me shumicë serbe të nënshkruhet si marrëveshje, një gjë e tillë nuk është përkrahur nga Lëvizja Vetëvendosje dhe vetë Kurti.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...