Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Novak Gjokoviq fiton për herë të 10-të në Australian Open

Tenisti serb, Novak Gjokoviq, për herë të dhjetë ka fituar në turneun e tenisit Australian Open.

 

 

Ai fitoi më 29 janar kundër Stefanos Tsitsipas me rezultat 3:0 në sete.

 

 

Me këtë fitore, Gjokanoviq arriti titullin e 22-të të Grand Slam-it, i cili e barazoi me spanjollin, Rafael Nadal, për numrin e titujve në turnetë më prestigjioze në botën e tenisit.

 

 

Ky është gjithashtu titulli i dhjetë për Gjokoviq në Australi, i cili theu rekordin e vet.

 

 

Nga e hëna, 35-vjeçari do të jetë sërish numri një në listën e tenistëve më të mirë në botë, ku do të zëvendësojë spanjollin Carlos Alcaraz, i cili nuk luajti për shkak të një lëndimi.

 

Në një ndeshje që zgjati dy orë e 56 minuta, Gjokoviq fitoi gjithsej 112 pikë, ndërsa tenisti grek 84.

 

 

Tenisti numër një në botë në kategorinë e meshkujve humbi vetëm një set në shtatë ndeshje.

 

 

Babai i Gjokoviqit, Sërgjan Gjokoviq, nuk ishte i pranishëm në Rod Laver Arena, ashtu siç nuk ishte i pranishëm në ndeshjen gjysmëfinale, pasi ishte incizuar më 25 janar duke bërë fotografi me mbështetës së presidentit rus, Vladimir Putin në turneun e tenisit, Australian Open.

 

 

Babai i Gjokoviqit shihet duke u fotografuar me mbështetësit e Putinit

 

Gjokoviq përballet me dëbim nga Australia

Për këtë ka folur edhe Gjokoviq, i cili ka thënë se fotografitë e babait të tij janë “keqinterpretuar”, dhe se ai dhe familja e tij nuk e përkrahin dhunën apo luftën.

 

 

Vitin e kaluar, Gjokoviq nuk mori pjesë në Australian Open, pasi u dëbua nga vendi më 16 janar 2022, pasi nuk ishte vaksinuar kundër koronavirusit.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...