Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Burri nga Skënderaj kërkon nuse me shpallje në mes të rrugës, e telefonova dhe mora përgjigje të çuditshme


Kam parë shpallje për shitje pronash, veturash, lëshim të objekteve, banesave me qera, por asnjëherë një të tillë ku kërohet “nafaka e jetës për nuse”.

Teksa po shëtisja nëpër qytet, gjeta një shpallje apo më mirë të themi, thirrje për ndihmë për të gjetur “fatin e jetës”, në rrugën “28 Nëntori”.

Fillimisht për mua ishte shokuese kjo mënyrë e kërkesës për njohje duke pasur parasysh ekzistencën e internetit dhe rrjeteve sociale, por përtej kësaj ishte shokuese sepse “fati i jetës” po kërkohej sikurse ndonjë “banesë”.

Por, në vend që të ngarkoja vetën me këto dilema vendosa të thërras në numrin e dhënë. Ta pyes se çka është puna? Qysh ka ardhë deri tek ky vendim që me kërku “fatin” përmes një letre, njoftimi të vendosur midis rruge? Edhe a po pret përnjëmend ta gjejë fatin e jetës kështu?

“I nderumë, unë jom i sinqert. Ata që unë e kom shkru, nuk jam t’u ba hajgare,” u shpreh fillimisht ai.

“Ka pasë të interesumë. Ka edhe njerëz që janë dyfytrësh, thirrin, bajnë provokime, sene, fjalë ngacmime, paragjykim.

Çka t’ka shty me marrë këtë iniciativë, e pyeta…
“Është mendimi im që po mendoj se ka shpirt mirë që të ndihmojnë”. Mirëpo, ky vendim duhet të ketë ardhur si pasojë e rrethanave të komplikuara private, të cilat mund t’ia kenë pamundësuar personit në fjalë të “gjejë nuse” duke përdorur metoda tjera më pak problematike.

Cila është storia prapa, çka e shtyu 29-vjeçarin nga Aqareva e Skënderajt – i cili nuk deshi të zbulojë identitetin – të kërkojë nuse në këtë mënyrë.

Epo, përgjigja e tij prapa këtyre pyetjeve, ishte interesante.

“Është diçka që… njerëzit po e nënçmojnë në ditë të sotit veten edhe po ua hupin vullnetin për martesë. Arsyeja është se unë du me iu tregu njerëzve pse e boni veten të përulun kur e dinë se ekzistojnë zgjidhjet. Ki zgjidhje, mënyra, nuk është si në kohët e vjetra.

“Për çka është letra, është mesazh. Po shkrunë ‘kërkoj nuse’, tash e interesumja kontakton. Ose baba i çikës ose i motrës thojnë a je i interesumë o vëlla se filani kish çikë, e tash interesi është i dy palëve”.

Pra ja ku e keni, njerëz. Një përrallë moderne në ndërtim e sipër, me protagonist një princ që kërkon princeshën përmes një shpallje në mes të rrugës.

Latest Posts

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Mos i humbisni

Ja pse “International Hair Clinic’s” është numër një në Shqipëri e Kosovë për mbjelljen e flokëve

Nëse dikur njerëzit bashkë me flokët e tyre humbnin edhe një pjesë nga sharmi i tyre, e dukeshin më të moshuar, sot ka zgjidhje...

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...