Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

MASH dhe OSBE nënshkruan dy memorandume për avancimin e integrimit ndëretnik në arsim

Sot Ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri dhe Misioni i OSBE-së ambasadori i OSBE-së Killian Vall i nënshkruan dy memorandume për bashkëpunim që do të mundësojnë zbatimin e projektit “Ndërtimi i urave të reja”,  qëllimi i të cilit është zhvillimi i mjedisi të harmonizuar  shkollor dhe mjedisit  për  jetesë , ngritjen e  respektit dhe mirëkuptimin e ndërsjellë dhe krijimin e  kulturës të mosdhunës, të vazhdojë të zbatohet deri në vitin 2025

„OSBE-ja është partneri ynë afatgjatë në përpjekjet për  avancimin  e integrimit  ndëretnik si  komponent shumë i rëndësishëm i sistemit arsimor dhe shoqërisë dhe vendit tonë në përgjithësi. Efektet e projektit “Ndërtojmë   ura” janë reflektuar tek shumë gjenerata të  nxënësve ,në familjet dhe mësimdhënësit e tyre. Të rinjtë nga bashkësitë e ndryshme etnike dhe fetare, të cilët gjithashtu flasin edhe gjuhë të ndryshme, lidhen me njëri-tjetrin përmes aktiviteteve të shumta  mësimore  dhe jashtë mësimit. Së bashku ata mësojnë, shoqërohen dhe krijojnë shoqëri. Së bashku ata nderojnë traditën, zakonet fetare dhe kulturore”, tha Shaqiri.

Ai shtoi se të rinjtë  sot e kuptojnë se dallimet nuk janë shkak për konflikt, por motiv për afrimin  dhe bashkim.

„ Nëse 20 vjet më parë fotografia ishte një dhe ndoshta nën ndikimin e të moshuarve shpeshherë përcillet  padurimi edhe në mesin e të rinjve, sot situata ka ndryshuar ndjeshëm. Misioni i OSBE-së ka  kontribut të rëndësishëm në të. Tani të rinjtë e kuptojnë mirë njëri-tjetrin, bashkëpunojnë dhe nuk shohin armiqësi ndaj grupeve të ndryshme etnike dhe fetare. Kjo vetëm konfirmon se po ndryshon sistemi arsimor dhe qasja ndaj edukimit të fëmijëve, po ndryshon qëndrimi dhe mendimi i tyre, dhe nga ana tjetër vërtetohet se gjeneratat e reja janë bartës të ndryshimeve që po ndodhin dhe duhet të ndodhin. “- tha ministri.

Shaqiri i shprehu falëminderim  ambasadorës  Val, duke theksuar se me vazhdimin e bashkëpunimit mes MASH-it dhe OSBE-së do t’u jepet mbështetje dhe stimulim shtesë të rinjve që të vazhdojnë të jetojnë, mësojnë  dhe punojnë së bashku në vend dhe siç tha ai. të realizojnë potencialin e tyre këtu dhe bashkërisht dhe të bashkuar të avancojnë shoqërinë.

„ Projektet e përbashkëta ofrojnë  mundësi që shkollat në gjuhë të ndryshme të punojnë së bashku dhe me këtë ne mbështesim dhe përmirësojmë kohezionin social në vend. Më vjen mirë që memorandumet tona për mirëkuptim shkojnë  dorë për dore me moton e kryesisë së Maqedonisë së Veriut  me  OSBE-në Bëhet fjalë për njerëzit” theksoi në fjalimin e tij ambasadori Val.

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...