Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Papa Françesku: Larg duart nga Afrika, shfrytëzimi i saj është një dramë!

Larg duart nga Republika Demokratike e Kongos, duart larg Afrikës! Ndaloni së mbytur Afrikën: nuk është një minierë për t’u shfrytëzuar apo një tokë për t’u plaçkitur, është apeli i fortë i papa Françeskut nga Kinshasa.

 

 

“Është tragjike që këto vende, dhe në përgjithësi kontinenti afrikan, vuajnë ende forma të ndryshme shfrytëzimi. Pas atij politik, në fakt, është lëshuar një ‘kolonializëm ekonomik’, po aq skllavërues”, shtoi ai.

 

 

”Kështu ky vend, kryesisht i plaçkitur, është në pamundësi për të përfituar mjaftueshëm nga burimet e saj të pafundme: ka ardhur në paradoks që frytet e tokës e bëjnë atë ‘të huaj’ për banorët e saj. Helmi i lakmisë e ka bërë gjakun e tij diamant”, theksoi ai.

 

 

”Shfrytëzimi i Afrikës është një dramë për të cilën bota ekonomikisht më e përparuar shpesh mbyll sytë, veshët dhe gojën. Por ky vend është ky kontinent e meriton të respektohet dhe të dëgjohet”, theksoi papa Françesku.

 

 

”Afrika, buzëqeshja dhe shpresa e botës, meriton më shumë. Ajo duhet të ketë më shumë peshë dhe përfaqësim mes Kombeve!”, shtoi Papa.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...