Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Stuhitë godasin shtetet jugore të SHBA/ Anulohen mijëra fluturime, shtohen aksidentet, mbyllen shkollat

Stuhi dëbore dhe reshje të dendura shiu përfshinë sërish disa pjesë të SHBA-së jugore duke ndërprerë udhëtimet. Linjat ajrore amerikane anuluan më shumë se 2300 fluturime, në aeroportet në Dallas dhe Austin që janë më të prekurit.

 

Dhjetëra aksidente në rrugë u raportuan për shkak të motit të keq.

 

Vetëm në Teksas, më shumë se 340 mijë njerëz vijojnë të jenë pa energji elektrike ndërsa disa shkolla janë mbyllur. Shërbimi Kombëtar i Motit bëri të ditur se stuhia do të kalojë në pjesën më të madhe të shteteve jugore. Më shumë se 40 milionë njerëz, janë paralajmëruar të bëjnë kujdes për shkak të stuhive.

 

Ekipet e urgjencës në Teksas i janë përgjigjur qindra thirrjeve për aksidente që në disa raste kanë rezultuar fatale. Disa departamente të policisë lokale u kërkuan shoferëve që të shmangin udhëtimet deri në përmirësimin e motit.

 

Ndërsa rajonet qendrore dhe perëndimore në SHBA pritet të përballen me uljen e ndjeshme të temperaturave, që mund të arrijnë deri në minus 40 gradë Celsius.

 

Kjo është hera e dytë që Shtetet e Bashkuara goditen nga moti i keq. Gjatë Krishtlindjes se vitit të kaluar, stuhia dimërore shkaktoi 21 viktima, ndërsa mijëra të tjerë mbetën pa energji elektrike për më shumë se një javë.

 

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...