Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Shtëpia e Bardhë: Vizita e Sekretarit Blinken në Kinë në momentin e duhur

Shtëpia e Bardhë tha të hënën se fluturimi i një balone kineze të dyshuar për spiunazh mbi Shtetet e Bashkuara nuk ka ndihmuar në përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara me Pekinin dhe se kryediplomati Antony Blinken do të riplanifikojë udhëtimin e shtyrë kur të jetë momenti i duhur.

 

 

“Askush nuk dëshiron të kemi konflikt”, tha për gazetarët zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare John Kirby.

 

 

Sekretari amerikan i Shtetit shtyu një vizitë të planifikuar në Kinë më 5 dhe 6 shkurt, për shkak të futjes së balonës në hapësirën ajrore amerikane javën e kaluar. Balona u asgjesua të shtunën mbi brigjet e Atlantikut nga një avion luftarak amerikan. Uashingtoni do të vendosë se kur zoti Blinken do ta riplanifikojë udhëtimin, tha zëdhënësi Kirby.

 

 

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare, John Kirby, hodhi poshtë pretendimet e Kinës se balona përdorej për të mbledhur të dhëna për motin, duke thënë se, “është shumë vështirë të besohet se ajo ishte një lloj balone meteorologjike që fluturonte aq lart”.

 

 

Ai tha se specialistët amerikanë kishin rastin ta studionin balonën gjatë fluturimit dhe se zyrtarët shpresojnë të mbledhin të dhëna mbi operacionet e saj pas rnxjerrjes së pjesëve të rëna në oqeanin Atlantik. Këto të dhëna ka gjasa të ofrojnë një panoramë më të qartë, tha ai.

 

 

Roja bregdetare amerikane tha të hënën se po vendos një perimetër të përkohshëm sigurie në një hapësirë të brigjeve të Karolinës së Jugut, zona ku kanë rënë mbetjet e balonës.

 

 

Shtëpia e Bardhë thotë se gjatë kohës kur zoti Donald Trump ishte president tre balona kineze ishin futur në territorin amerikan. Zyrtarë të lartë të mbrojtjes kanë ofruar të informojnë individë nga administrata e mëparshme e Presidentit Donald Trump lidhur me detajet në fjalë.

 

 

Ish-Presidenti Trump dhe ish-drejtori i zbulimit kombëtar John Ratcliffe mohuan vlerësimin e Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin se balona të ngjashme kishin kaluar mbi Shtetet e Bashkuara gjatë mandatit të zotit Trump.

 

 

Zyrtarët amerikanë thonë se të dhënat dolën në dritë pasi zoti Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë në janarin e vitit 2021 dhe u pasua nga Presidenti Joe Biden.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...