Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Analistët/ “Frontit për Europë” si mburojë ndaj rrymave anti-europiane

Agjentura të huaja, me përkrahje të Serbisë dhe forcave tjera pro-ruse, duan konflikte të reja në Ballkanin Perëndimor në favor të Rusisë. Kështu vlerëson ish-deputeti Zudi Xhelili në një prononcim për Indeks.mk, duke komentuar idenë e krijimit të “Frontit për Europë” si mburojë nga ndikmet e rrymave të ndryshme anti-evropiane, që tentojnë ta pengojnë rrugëtimin e Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian (BE).

“Agjentura të huaja me përkrahje të Serbisë dhe forcave tjera pro-ruse duan konflikte të reja në favor të Rusisë. Prandaj si duket është vështirë të kuptohet gjuha diplomatike dhe mesazhet që përcjellin faktorët ndërkombëtarë. Andaj, për shkaqe gjeopolitike në Maqedoninë e Veriut duhet stabilitet dhe kompromis i gjerë politik. Në momente historike duhet të merren vendime historike në dobi të popullit, siç bëhet ‘Fronti për Europë”. Ndryshimet kushtetuese patjetër të arrihen, kthim prapa s’ka”, deklaroi Xhelili për Indeks.mk.

Në anën tjetër, politikologu Blagojçe Atanasoski vlerëson se me hyrjen e ASH-së në Qeveri “Fronti për Euopë”, po merr formë.

“Trazirat në skenën politike maqedonase, me hyrjen gjithnjë e më të sigurt të Aleancës së Shqiptarëve në pushtet, po shkojnë në drejtim të formimit të të ashtuquajturit “Front pro-evropian” si uvertirë e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Megjithatë, do të jetë pak më e vështirë për partitë politike shqiptare, po ashtu edhe për LSDM-në dhe partnerët më të vegjël të koalicionit, që të bëjnë një listë të përbashkët, sepse do të ketë problem me hartimin e listave parlamentare me të ashtuquajturat pozita fituese. Mirëpo, kjo politikë shkon në drejtim të polarizimit të skenës politike maqedonase në dy fronte: pro-evropiane dhe pjesa tjetër (VMRO-DPMNE, Lëvizja BESA dhe Levica), të cilat do të anatemohen si parti antievropiane, madje edhe pro-ruse, pra, si parti që punojnë kundër agjendës evropiane të Maqedonisë”, deklaroi Atansoski për Indeks.mk

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...