Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Adnan Rrustemi i VV-së: Ligji për konfiskimin e pasurisë s’ka target specifik, veprimi për miratimin e tij s’ka motive politike


Rrustemi: Ligji për konfiskimin e pasurisë s’ka target specifik, veprimi për miratimin e tij s’ka motive politike.

Kuvendi i Kosovës, me 66 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, sot e ka miratuar Ligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.

E në lidhje me këtë, në Edicionin Special në Klan Kosova ka folur deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, i cili tha se byroja nuk ka target specifik.

Ai gjithashtu u shpreh se veprimi për të miratuar këtë ligj nuk ka ndonjë motiv politik, përcjell Klankosova.tv.

“Mendoj që ligji dhe Byroja nuk ka target specifik dhe as veprimi për të miratuar këtë ligj nuk ka ndonjë motiv politik, i vetmi motiv është luftimi i korrupsionit dhe i fenomenit të keqpërdorimit të detyrës zyrtare”, tha ai.

Rrustemi tha se shpeshherë zyrtarët e lartë politikë e kanë parë pozitën, siç u shpreh ai, si një mundësi ideale për t’u pasuruar.

“Jemi dëshmitarë, s’ka asnjë dilemë në opinionin e gjerë kosovarë, që përgjithësisht, zyrtarët e lartë publik shpeshherë e kanë parë pozitën si një mundësi ideale për t’u pasuruar dhe jo si një përgjegjësi për t’i shërbyer qytetarëve”, tha Rrustemi.

Tutje, ai u shpreh se ky ligj e përcakton që të gjithë zyrtarët publik mund të jenë objekt i verifikimit të pasurisë së pajustifikueshme, përcjell Klankosova.tv.

“Ligji e përcakton që të gjithë zyrtarët publik mund të jenë objekt i verifikimit të pasurisë së pajustifikueshme, prej vitit 2008 e tutje, madje edhe për ata zyrtarët që kanë pushuar së ushtruari pozitën ose pozicionin e zyrtarit publik, duke u kthyer deri në 10 vjet nëse kanë pushuar së qenuri zyrtarë publik, mund të jenë objekt i verifikimit të pasurisë”, u shpreh tutje ai.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Mos i humbisni

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive, Artan Grubi, sot, në pikëpagesën Tetovë-Gostivar, do të merr pjesë...

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...