Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Deputetja e LDK-së: Një ministre që i thotë prokurorit të dorëzohet, duhet të shkarkohet


Doarsa Kica: Një ministre që i thotë prokurorit të dorëzohet, duhet të shkarkohet.

Deputetja e LDK-së, Doarsa Kica-Xhelili, sot në një konferencë për media, ka kritikuar ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, e cila kërkoi dje nga prokurori Ilaz Beqiri që të dorëzohet dhe të tërhiqet nga aktakuza pasi mungon ekspertiza dhe faktet për gazin lotsjellës.

Kica-Xhelili tha se nga pushteti aktual është premtuar ndryshim, pavarësi e gjyqësorit e mbështetje financiare për sistemin e drejtësisë, por se po ndodh e kundërta.

“Është premtuar për ministra pa aktakuza. Fatkeqësisht, realiteti po na dëshmon të kundërtën. Sot, përveç që pagat e prokurorëve dhe gjyqtarëve janë ulur, po kërkohet dhe punohet për dorëzim të drejtësisë. Një ministre e drejtësisë e cila i kërkon drejtësisë dorëzim, duhet të dorëzohet vetë, ose të shkarkohet. Ajo nuk ka kredibilitet të udhëheq me sektorin e drejtësisë. Nga sot e tutje dhe çdo ditë që ajo vazhdon ta ketë këtë pozitë, ndërhyrja në sistemin e drejtësisë do ta mbajë emrin e kryeministrit.

Fjala e plotë e Kica-Xhelilit:

“Dje, më datë 10 shkurt 2023, Ministrja e Drejtësisë, në seancën gjyqësore në rastin ku ka aktakuzë të ngritur kundër saj, personalisht, i kërkoi prokurorit të dorëzohej.

Dorëzohu, i tha. Nuk është kurrë vonë.

Dhe jo, nuk e tha këtë ndonjë përfaqësuesi i saj. E tha ajo, vet. Nuk tha “Kërkoj drejtësi”. Në vend të shumë mundësive që kishte për të shprehur e përmbyllur qëndrimin e saj nga banka e të akuzuarës, ajo zgjodhi t’i thotë prokurorit: Dorëzohu! Këtë e tha Ministrja e Drejtësisë, pasqyra e asaj që mëton të jetë fytyra e sundimit të ligjit në Kosovë.

Institucioni kyç në vend që krijon politikat e drejtësisë; që ka për obligim ta ruaj pavarësinë maksimale ndaj sistemit të drejtësisë; që synon t’i hartoj e zbatoj politikat e vetingut që ti vetojë pikërisht këta akterë. Nuk ka aspak rëndësi në çfarë cilësie foli, sepse ajo tashmë disa herë në këtë qeveri, ka dëshmuar që nuk ka aftësi ta zhvesh petkun personal, e as atë të akuzuarës, kur hyn në Ministri e Kuvend. Harron që është institucion. Fyen, kërcënon, intimidon – ajo e të tjerë rreth saj.

Të nderuar qytetarë,

Është premtuar ndryshim; pavarësi e gjyqësorit e mbështetje financiare për sistemin e drejtësisë. Është premtuar për ministra pa aktakuza. Fatkeqësisht, realiteti po na dëshmon të kundërtën. Sot, përveç që pagat e prokurorëve dhe gjyqtarëve janë ulur, po kërkohet dhe punohet për dorëzim të drejtësisë. Një ministre e drejtësisë e cila i kërkon drejtësisë dorëzim, duhet të dorëzohet vet, ose të shkarkohet. Ajo nuk ka kredibilitet të udhëheq me sektorin e drejtësisë. Nga sot e tutje, dhe çdo ditë që ajo vazhdon ta ketë këtë pozitë, ndërhyrja në sistemin e drejtësisë do ta mbaj emrin e kryeministrit.

Kosova ka nevojë për prokurorë që nuk dorëzohen, posaçërisht kur kërcënohen nga njerëz të pushtetit. Qofshin Elez, e qofshin Lumez – Prokurorët kërcënimin nuk e kanë për herë të parë, e frikësohem që nuk do të jetë as hera e fundit. Por është misioni ynë i përbashkët, misioni më fisnik e i guximshëm që duhet t’ia caktojmë vetvetes, që të sigurohemi që të jetë hera e fundit.

E vërtetë, kemi shumë punë për të përmirësuar sistemin e drejtësisë! – është roli ynë si shoqëri, si masë e si politikë, që pareshtur të kërkojmë përgjegjësi e drejtësi nga gjyqtarët e prokurorët. që kurrë të mos ndalemi së ngritur zërin karshi çdo viktime që u bë e tillë, e çdo krimineli që endet rrugëve sepse drejtësia dështoj. por kurrë, asnjëherë, nuk duhet të lejojmë që pushteti ta ketë lirinë e kërcënimit, sepse pikërisht në emër të drejtësisë, pushtetet kanë abuzuar me të. pikërisht në emër të drejtësisë, sot drejtësinë e kemi të tillë. Asnjë shtet demokratik nuk do ta lejonte një individ kaq përçarës e të paaftë ta degradojë emrin e drejtësisë. Asnjë.

Duke qenë që thirrjet për shkarkime janë thirrje në vesh të shurdhër, kemi thirrje tjetër:

Për të gjithë akterët në sistemin e drejtësisë: Nuk jeni vetëm!

Për të mirën e qytetarëve të Republikës së Kosovës! MOS U DORËZONI!”

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...