Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Zelensky përfundon udhëtimin në Evropë: Fillimi i një faze të re bashkëpunimi

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky përfundoi sot udhëtimin e tij nëpër Evropë me një notë pozitive.

 

 

“Londër, Paris, Bruksel kudo që kam folur këto ditë se si mund t’i forcojmë ushtarët tanë, kemi arritur marrëveshje shumë të rëndësishme dhe kemi marrë sinjale të mira”, tha Zelensky në një videomesazh sot në mbrëmje.

 

 

Ai tha se kjo vlen për raketat dhe tanket me rreze më të gjatë.

 

 

Zelensky shtoi se duhet më shumë punë për të bërë në sigurimin e avionëve luftarakë për forcat ukrainase, në nivelin e ardhshëm të bashkëpunimit.

 

 

“Në Londër, britanikët dëshironin vërtet që Ukraina të fitonte kundër pushtimin rus’, tha ai.

 

 

“Takimi me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz në Paris ishte i rëndësishëm për të shkëmbyer opinione”, tha Zelensky.

 

 

“Do të ketë më shumë mbështetje,” i premtoi Zelensky popullit të tij.

 

 

Ai i quajti vizitat e tij në samitin e BE-së dhe Parlamentin Evropian si fillimi i një faze të re.

 

 

“Në këtë fazë të re të bashkëpunimit, Ukraina nuk do të jetë më vetëm një mysafire e institucioneve evropiane, por një anëtare e plotë e Bashkimit Evropian”, tha Zelensky.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...