Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Analistët/ Ndërkombëtarët, te Ali Ahmeti shohin faktor stabilizimi

Termi Ahmetist në skenën politike shqiptare për herë të parë u përdor para disa ditësh në një tubim me qytetarë që mbajti Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), nga zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë – Artan Grubi, si një shenjë dallues e politikës që ndjek BDI për vite me radhë, dhe që dallohet nga partitë tjera.

Analisti politik Xhelal Neziri duke folur mbi fenomenin e plakut të mençur, si dhe veteranit të politikës mbarëkombëtare shqiptare në emisionin “Ballkan Files” në ABC News tha se ky nuk është një term i ri në fjalorin politik kur bëhet fjalë për përshkrimin e filozofisë politike të një lideri politik të cilin ndjekin një pjesë e madhe e elektoratit.

“Është pikërisht tabori që drejtohet nga zoti Ahmeti, tabori që ndjek një politik konsistente. Zoti Grubi përdori termin Ahmetist. Nuk është term i ri nuk është një përshkrim i ri në fjalorin politik të shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, por edhe më gjerë, kur bëhet fjalë për përshkrimin e filozofisë politike të një lideri politik të cilin e ndjekin një pjesë e madhe e elektoratit, apo qytetarëve. Karakterizohet me konsistencë, me qëndrueshmëri dhe me një përkushtim në organizimin e synimeve të cilat i përmban kjo frymë”, deklaroi Neziri.

Ndërkohë Publicistin Arben Ratkoceri është ndalur në misionin politik të Ali Ahmetit. Ai thotë se të gjitha kontestet që e kanë shoqëruar Maqedoninë e Veriut gjatë këtyre viteve, para se gjithash me Greqinë dhe Bullgarinë, z.Ahmeti ka qenë një nga faktorët kyç në zgjidhjen e këtyre kontesteve.

“Nga ana e faktorit ndërkombëtar z.Ahmeti konsiderohet faktori stabilizues dhe nxitës i zgjidhjeve të këtyre kontesteve, gjithnjë në mënyrë të përshpejtimit të integrimeve të Maqedonisë së Veriut. Dimë se në kontestin me Greqinë ishte faktori kryesor zoti Ahmeti që e shtyju këtë proces, madje u angazhua edhe vet në këtë kontest që zgjati mbi 30 vjet. Tani kontesti me Bullgarinë është më i komplikuar se me Greqinë”, thotë Ratkoceri.

Ai shton, se për ta kthyer procesin në binare z.Ahmeti ka future edhe gjithë kapitalin e tij në zgjidhjen e kontestit identitar mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. (Indeks.mk)

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...