Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Siri, persona të armatosur hyjnë në spitalin ku ndodhet foshnja që lindi nën rrënojat e tërmetit

Persona të armatosur hynë me forcë në një spital në Siri, ku po trajtohet një foshnje, e cila lindi nën rrënojat e shtëpisë së saj të shkatërruar nga tërmeti. Një zyrtar tha të martën se ata kishin rrahur drejtorin e spitalit, por nuk kishin si qëllim që të rrëmbenin vajzën e vogël, ashtu sikurse u raportua nga disa media.

 

Foshnja, me emrin Aya, që në arabisht do të thotë “një shenjë nga Zoti” u shtrua në spital disa orë pas tërmetit të 6 shkurtit që goditi Turqinë dhe Sirinë. E gjithë familja e saj prindërit dhe katër vëllezërit e motrat nuk arritën të mbijetojnë.

 

Historia e Aya-s ka marrë një vëmendje të madhe mediatike e shumë njerëz anembanë botës kanë ofruar ndihmë për të.

 

Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti nga frika e ndonjë hakmarrjeje, tha se drejtori i spitalit kishte dyshuar se një infermier, i cili po fotografonte Aya-n, po planifikonte rrëmbimin e saj, ndaj dhe e dëboi nga spitali. Disa orë më vonë, infermieri, shoqëruar nga persona të armatosur, u rikthye në objekt, e rrahën drejtorin e spitalit.

 

Sipas një mjeku të spitalit, personat e armatosur u kishin thënë oficerëve të policisë që të mbronin vajzën duke sqaruar se ata nuk kishin ardhur për të, por për drejtorin që kishte pushuar nga puna një mikun e tyre.

 

Mjeku tha se policia po ruante foshnjen edhe pasi disa persona ishin shfaqur duke mashtruar se ishin të afërm të saj.

 

Prej momentit që u gjet nën rrënoja, Aya po ushqehet me gji nga bashkëshortja e drejtorit të spitalit.

 

Sipas xhaxhait të Aya-s, Saleh al-Badran, vogëlushja mund të dalë nga spitali sot ose brenda ditës së mërkurë. Ai tha se për të do të kujdeset halla e saj.

 

Vogëlushja, me flokë të zinj, u gjet nën rrënojat e shtëpisë së saj pesëkatëshe në qytetin verior të Sirisë, Jinderis, nga ekipet e kërkim-shpëtimit, më shumë se 10 orë pas tërmetit.

 

Foshnja u gjet ndërsa ishte ende e lidhur me kordon me kërthizës e nënës e saj, Afraa Abu Hadiya. Prej atij momenti, ajo po merr kujdes shëndetësor në spitalin e Afrinit./voa

Latest Posts

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...