Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Ilir Gaxha rrëfen se si u shpëtua 3-vjeçja në Turqi: Kur u hapën thasët e viktimave, pamë që kishte lot në fytyrë


Gaxha tregon si u shpëtua 3-vjeçja në Turqi: Kur u hapën thasët e viktimave, pamë që kishte lot në fytyrë.

Shoqata e Kërkim-Shpëtimit nga Kosova ka arritur sot që të shpëtoj një 3-vjeçare nga rrënojat, nëntë ditë pas tërmetit në Turqi.

Në lidhje me ngjarjen, ka folur anëtari i kësaj shoqate, Ilir Gaxha, i cili tha se në një objekt janë tërhequr disa trupa të pajetë dhe janë vendosur buzë rrugës, ku të gjitha autoritetet turke i kanë konfirmuar viktimat.

Gaxha tha se njëri nga ushtarakët turk e ka hapur patentën e thasëve të trupave të vdekur dhe ka parë lot në sytë e 3-vjeçares.

“Pastaj, ne u angazhuam që t’ia japim ndihmën e parë ku na u bashkëngjit edhe ekipi polak dhe bashkë kemi punuar rreth gjysmë ore që ta mbajmë gjallë”.

“Autoritetet turke e dërguan autoambulancën e cila kur arriti, u shtangën dhe ne i udhëzuam se çka duhet bërë për të vazhduar ndihmën e parë. Arritëm që t’ia kthejmë pulsin dhe me defibilator dhe makinë gjatë gjithë kohës duke punuar e kthyem në jetë”, është shprehur Gaxha në Edicioni Special në Klan Kosova.

Tutje, Gaxha tha se trupin e 3-vjeçares e lanë të ngrohet në autoambulancë, ndërsa pas kësaj, spitali e konfirmoi se vogëlushja është e gjallë dhe ka gjasa të jetoj.

“i gjithë populli aty që ishte prezent u gëzuan, si ushtarët, si qytetarët e policia, filluan të na përqafonin dhe të dalin në fotografi me ne, duke u mburrur me Kosovën”.

“Na kërkuan flamujt që t’i marrin si kujtim, por edhe emblemat e shoqatës. Ishte një ndjenjë e përshkruar. Ne ishim të fortë gjatë dhënies së ndihmës së parë, por pastaj u emocionuam shumë”, është shprehur Gaxha, njofton Klankosova.tv.

Kujtojmë se numri i viktimave pas tërmetit në Turqi e Siri ka shkuar në mbi 40 mijë, ndërsa ky nuk është rasti i parë kur pjesëtarë të FSK-së e ata nga Shoqata e Kërkim-shpëtimit kanë arritur të gjejnë trupa të gjallë nga rrënojat.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...