Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Zëvendës ministri Rexhepi mori pjesë në tryezën e rrumbullakët “Sfidat me strehimin në Maqedoninë e Veriut, përmes prizmit të institucioneve”

Sot, zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi mori pjesë në tryezën e rrumbullakët “Sfidat me strehimin në Maqedoninë e Veriut, përmes prizmit të institucioneve” e organizuar nga Organizata për strehim dhe e banuesve, së bashku me përfaqësues të institucioneve dhe partnerë përkatës, për të ngritur rëndësinë e banimit në Maqedoninë e Veriut dhe për të inicuar një strategji të re për banim.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve mbështet pa kushte çdo iniciativë që ka për qëllim përmirësimin dhe zhvillimin e banimit në Maqedoninë e Veriut. Pikërisht për këtë, sot me prezencën tonë i japim rëndësi promovimit të këtij botimi nën titullin “Strehimi social” tha zëvendës ministri Rexhepi.

Si një nga aktivitetet më të rëndësishme, në lidhje me sigurimin e banesave sociale, është ndërtimi dhe shpërndarja e apartamenteve sociale, të cilat në dekadën e fundit u janë shpërndarë vazhdimisht grupeve të rrezikuara. Në diskutimin e sotëm mund të flitet për përmirësimin e kritereve dhe mënyrës së shpërndarjes, pas së cilës do të jetë shumë më e qartë se si dhe në çfarë mënyre shpërndahen këto apartamente.

Ministria e Transportit dhe Lidhjeve është duke përgatitur edhe amendamentin e Ligjit për Banim, në drejtim të përmirësimit dhe harmonizimit të tij me legjislacionin tjetër, dhe sinqerisht shpresojmë që këto ndryshime të përfshijnë sugjerimet që duhet të vijnë si zgjidhje nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale theksoi ne fjalimin e tijë zëvendës ministri Rexhepi.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...