Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Fatmir Limaj kritikon Kurtin e Osmanin: Qe dy vite nuk njohin kontributin e të mbajturve në Hagë për pavarësinë


Limaj kritika Kurtit e Osmanit: Qe dy vite nuk njohin kontributin e të mbajturve në Hagë për pavarësinë.

Lideri i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani që nuk po përmendin ish-liderët shtetërorë që tani gjenden në Hagë, në përvjetorët e pavarësisë.

Limaj ka thënë se njerëzit kyç që lidhen pavarësisë së Kosovës, sot gjenden në Hagë.

“Qe dy vite në seancat solemne të Kuvendit për pavarësinë, as kryeministri as presidenti nuk i përmendin, për të thënë se shprehin mirënjohje për ish-presidentin e ish-kryetarin e Kuvendit”, ka thënë Limaj në DPT te Fidani.

Ai ka thënë se duke mos e përmendur ish-presidentin Hashim Thaçiq, nuk shlyhet fakti se ai është lexues i deklaratës së pavarësisë së Kosovës.

“Duke mos e përmend, nuk e shlyen faktin kush e ka lexu deklaratën e pavarësisë së Kosovës”, ka deklaruar tutje ai.

Limaj ka thënë se Nisma do t’i bashkohet iniciativës “Festojmë me Ju”, që mbahet në 15-vjetorin e pavarësisë, 17 shkurt, për t’i përkrahur ish-liderët e luftës çlirimtare në Hagë.

“Mungesa e tyre në këtë përvjetor, për secilin njeri që ndihet krenar për të kaluarën e vet, e ndjenë një padrejtësi. Me 17 shkurt, në ora 14:30, Nisma i është bashkuar iniciativës “Festojmë me Ju”. Ne po iu themi që jemi me ju, jemi krenar me ju. Kosova feston me ju dhe për ju. Kushdo këtu që tenton me fshehë dhe injoru, populli nuk do t’ju harrojë”, ka thënë Limaj.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...