Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Dauti rreth idesë së Ali Ahmetit: Vetingu do të eliminonte ndikimet e pushteteve midis tyre

“Vetingu që po përflitet aq shumë, do të duhej të ishte një proces i vendosur në binarë të sigurt që të arrijë efektet e veta, ta çlirojë gjyqësinë dhe politikën nga profiterët shumëvjeçarë, por dhe të vendosë parime dhe të krijojë parakushte për funksionim të të gjitha pushteteve, të pandikuar njëri tjetri. Kjo që kishim deri tash me një garniturë të kaluar dhe tash me këtë tjetrin, nuk duket se kemi gjyqësi të besueshme në vendimet e saj. Një ideal i largët, por ia vlen të provohet.”

Kështu midis tjerash ka shkruar publicisti Daut Dauti në kolumnën e tij në gazetën Koha, “Vetingu, një ideal i (pa)arritshëm për pastërtinë e gjyqësisë dhe pushtetit!”. Ai përshkruan situatën paradoksale që ekziston sidomos në gjyqësi, me vendimet selective e me ndikimet politike në të kaluarën dhe tash, për t’i dhënë në mënyrë indirekte përkrahje idesë së liderit të BDI-së, Ali Ahmetit, për procesin e vetingut që ka kohë që po e promovon.

“Këtu në Maqedoni, çuditërisht, imperativin për veting nuk e propagon aq opozita, po vjen drejtpërdrejt nga pushteti, më saktë, ideator apo promotor për veting, që nga gjyqësia gjer te politikanët, është lideri i BDI-së, Ali Ahmeti.”, shkruan Dauti.

“Me gjasë, në këtë temë pak kush mund të kundërshtojë, edhe pse edhe më pak kujt mund t’i përgjigjet. Në anën tjetër, habia përse autori i kësaj ideje insiston nuk është vetëm te “poentomi” politik, por dhe shfrytëzimi i tij si një mekanizëm finok i vetëpastrimit të radhëve partiake nga personat që në çdo parti mund të gjinden e që kanë mundur ta keqpërdorin pozitën zyrtare për përfitimet e tyre duke keqpërdorur pozitën. Prej kësaj, zor se gjen subjekt që mund të jetë imun”, thotë autori i kolumnës.

Dauti në kontekst të vendimeve të dyshimta përmend edhe lëndën “Alfa” por dhe mosrespektimin e ligjeve të kodit penal nga lënda në lëndë, kur gjykatës të ndryshëm u japin interpretim të vetin neneve të njëjta.

Latest Posts

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Mos i humbisni

Ja pse “International Hair Clinic’s” është numër një në Shqipëri e Kosovë për mbjelljen e flokëve

Nëse dikur njerëzit bashkë me flokët e tyre humbnin edhe një pjesë nga sharmi i tyre, e dukeshin më të moshuar, sot ka zgjidhje...

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...