Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Jeton Shaqiri: Akuzat e VMRO-së, qytetari nuk i “blen”, nuk i beson dhe nuk i miraton

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Dr.Jeton Shaqiri përmes një statusi në rrjetet sociale i është përgjigjur VMRO-DPMNE-së ndaj Qeverisë. Ai i ka quajtur këto akuza të pabaza, shpifje dhe dezinformata me qëllim që të pengohet progresi i vendit.

“Opinioni publik ditëve të fundit gjithnjë e më shumë është cak i lajmeve të rreme, propagandës, shpifjeve, gënjeshtrave, dezinformimit. Këto lajme të rreme, por mirë të organizuara në periudhë më të gjatë për vite me radhë, kanë disa karakteristika që i bëjnë lehtë të detektueshme. Regjisorët e këtyre sulmeve kanë për qëllim të ulin besimin e popullatës në institucionet e shtetit, siç janë qeveria, parlamenti, gjyqësia, duke ulur besimin te të zgjedhurit politikë me qëllim për të shkaktuar dëshpërim të gjeneratave të reja. Kanë për qëllim të ulin besimin në proceset euro-integruese të Maqedonisë së Veriut, tani që kemi nisur skriningun negociues me BE-në dhe jemi anëtare e NATO. Sulmojnë vlerat perëndimore, gjithmonë në një apo tjetër mënyrë duke ofruar rrugë ‘më të mirë’ për shtetin, që opinionin e drejton drejt hegjemonisë, regjimit hibrid, autokracisë, Rusisë. Përçarja në baza etnike, fetare, sociale, profesionale, me pasojë uljen e nivelit të sigurisë së qytetarëve. Dhe gjithë këtë e bëjnë përmes disa megafonëve partiak opozitar, qoftë maqedonas apo shqiptarë, në shërbim të tyre”, shkruan ministri Shaqiri.

Kjo fushatë, shton më tej ai, gjithmonë ka qenë dhe mbetet e orientuar me cak BDI-në, eksponentët e saj, nga kryetari i partisë dhe funksionarët më të lartë, mirëpo këto raste edhe kësaj radhe si shumë herë tjera në 20 vjeçarin e kaluar, qytetari nuk i blen, nuk i beson dhe nuk i miraton.

“Këto, edhe kësaj radhe do të ngelin në koshin e madh të ‘Fake News’ të vendit tonë”, potencon Shaqiri.

https://www.facebook.com/j.shaqiri/posts/10222962152267657

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...