Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Dalin detaje nga rrahja në xhami


Si ndodhi rrahja në xhami, detaje nga Podujeva.

Nga Policia e Kosovës kanë bërë të ditur se disa nga të dyshuarit janë në arrati derisa rasti po trajtohet si lëndim i lehtë trupor dhe armëmbajtje pa leje.

Kjo letër në derën e xhamisë i tërhoqi vëmendjen.

Njoftimi që ky objekt fetar është mbyllur nuk i pëlqeu aspak besimtarit Idriz Begollit, i cili jeton afër fshatit Halabak të Podujevës.

Edhe më shumë u dëshpërua se ky vendim erdhi pas një konflikti mes 7 personave në kohën e namazit të jacisë.

Ai u shpreh i shqetësuar që xhamia është e mbyllur përkohësisht.

Këto probleme të cilat janë të vazhdueshme në këtë fshatë po i shqetësojnë banorët.

E sipas dëshmitarëve të cilët nuk pranuan të flasin para kamerës, për shkak të ndjeshmërisë së rastit bënë të ditur se disa persona e penguan imamin e kësaj xhamie, Hyzdri Murseli, e më pas disa të tjerë i dolën në mbrojtje.

Gjithë kjo situatë që nisi si mosmarrëveshje rezultoi tutje me sulm fizik.

Njëri nga të lënduarit i cili mori lëndime trupore nga kondaku i revolës u trajtua në Emergjencën e Podujevës.

Këtë situatë me shqetësim e ka parë edhe Këshilli i Bashkësisë Islame në Podujevë qe përmes nje reagimi janë shpjeguar rreth mbylljes se përkohshme te xhamisë.

T7 ka tentuar të marrë një përgjigje nga vet imami por i njëjti nuk pranoi të prononcohet.

Ndërsa, nga policia e Kosovës kanë bërë të ditur se pas këtij konflikti fizik ka te arrestuar por disa nga të dyshuarit janë në arrati derisa rasti po trajtohet si lëndim i lehtë trupor dhe armëmbajtje pa leje.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...