Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Komision Hetimor për Ramën?! Klosi: Ja qëndrimi i PS

Partia Demokratike prej disa javësh kërkon ngritjen e një komisioni hetimor për kryeministrin Edi Rama, sa i takon çështjes “McGonigal”. Por PS shprehet e bindur se ligji për komisionet hetimore duhet të rishikohet nga ekspertët.

 

Sekretari Organizativ i PS, Blendi Klosi në një intervistë për Quo Vadis tha se opozita ka 12 orë në dispozicion në datën 2 mars kur do të mbahet edhe mocioni me debat, për të shprehur mendimin e vet.

 

Por për këtë gjë, Klosi u shpreh skeptik, pasi sipas tij opozita nuk ka “nivelin” për të mbajtur një debat kaq gjatë.

 

 

“Të enjten tjetër, në datën 2 mars kemi caktuar ditën parlamentare ku do të bëhet një debat i gjatë për çështjen që ka kërkuar opozita. Janë 12 orë diskutime ku gjithësecili mund të thotë çdo gjë që mendon, të sjellin argumente. Të kenë mundësi ta mbajnë debatin kaq gjatë, dyshoj se kanë aftësi.

 

Për komision Hetimor ne vetëm në vitin që kaloj pati disa komisione hetimore për çështje të caktuara. Është kërkuar dhe është kërkesë e vjetër kjo që të ketë një qartësim të ligjit për komisionet hetimore dhe për këtë është kërkuar ngritja e një grupi të posaçëm pune për ta strukturuar. Komisionet hetimore janë pjesë e jetës parlamentare. Është për tu theksuar që çështja në fjalë do të diskutohet qartësisht në komisionet përkatëse, edhe në forumet përkatëse të parlamentit për të dhënë një përgjigje të fundit”, tha Klosi.

 

Çështja e “McGonigal” ka sjellë përplasje të ashpra në skenën politike. Opozita ka kërkuar për interpelancë kryeministrin Edi Rama dhe “refuzimi” i këtij të fundit ka sjellë edhe kaosin në seancat e fundit plenare.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...