Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Moldavia në valën e protestave; mbështetesit e partisë proruse duan dorëheqjen e qeverisë

Mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Moldavisë, Kishinau, për të protestuar kundër krizës të kostos së jetesës dhe inflacionit në rritje.

 

Protestuesit kërkuan nga qeveria e re pro-perëndimore e vendit, të mbulojë plotësisht faturat e ngrohjes ne dimër.

 

Qytetarët bënë thirrje për dorëheqjen e presidentit. Disa mbanin pankarta ku shkruhej “Ata kanë miliona. Ne po vdesim nga uria”, teksa ishin vendosur fytyrat e disa politikanëve të Moldavisë me shtëpitë e makinat e tyre luksoze.

 

Protesta u organizua nga një grup i formuar së fundmi i quajtur “Lëvizja për Popullin”, i cili mbështetet nga anëtarët e Partisë pro ruse Shor të Moldavisë. Ky subjekt ka gjashtë deputetë në parlamentin e vendit

 

Ndërkohë dhjetëra simpatizantë pro-qeveritar u mblodhën gjithashtu për të treguar mbështetje për qeverinë e Maia Sandu.

 

Sandu më 13 shkurt pretendoi se Moska kishte krijuar një komplot për të përmbysur qeverinë, në mënyrë që ta vinte kombin “Në dispozicion të Rusisë” dhe të pengonte rrugën e integrimit në BE.

 

SANDU

“Përmes veprimeve të dhunshme, të maskuara nën protestat e të ashtuquajturës opozitë, ata mundohen të ndryshojnë pushtetin. Në realizimin e planit, autorët mbështeten në disa forca të brendshme, por veçanërisht nga grupe kriminale si formacioni Shor dhe të gjitha derivatet e tij”.

 

Rusia i mohoi kategorikisht pretendimet e presidencës. Një seri protestash antiqeveritare të iniciuara nga Partia Shor tronditën Moldavinë vjeshtën e kaluar, pasi një krizë e rëndë energjetike përfshiu vendin, pasi Rusia uli në mënyrë dramatike furnizimet me gaz natyror.

 

Në të njëjtën kohë, qeveria e Moldavisë i kërkoi Gjykatës Kushtetuese të vendit të shpallte të paligjshme Partinë Shor. Zyra e prokurorisë kundër korrupsionit pretendoi se protestat ishin financuar pjesërisht me paratë ruse.

 

 

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...