Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Rikthehet debati për spiunët/ Nis shqyrtimi i katër nismave për lustracionin. Ilir Meta, në pikëpyetje

Një muaj para regjistrimit të kandidatëve për zgjedhjet lokale, parlamenti ka rihapur sot debatin për ndalimin e futjes në politikë të anëtarëve dhe bashkëpunëtorëve të ish-sigurimit të shtetit.

 

Komisioni i ligjeve ka nisur shqyrtimin e 4 propozimeve, që synojnë të përjashtojnë nga parlamenti, qeveria dhe partitë politike, të gjithë ata që kanë qenë anëtarë, apo kanë shërbyer si informatorë për ish-sigurimin e shtetit. Dy prej këtyre propozimeve janë hartuar nga Partia Socialiste, një nga Enkelejd Alibeaj dhe një nga Partia Demokratike, e drejtuar nga Sali Berisha.

 

ERMONELA FELAJ

 

DEPUTETE, PS

 

“Nëse ka një moment që i sherben sigurimit të paqes sociale dhe qetësisë së atyre që u goditën rëndë nga ish-regjimi, është pikërisht ky moment që ne realizojmë me këto ndërhyrje.”

 

ENKELEJD ALIBEAJ

 

KRYETAR I GRUPIT PARLAMENTAR, PD

 

“Ligje si hapja e dosjeve dhe lustracioni s’duhet të kthehen në luftë politike ndaj kundërshtarëve.”

 

Socialistët propozojnë ndryshime në ligjin e dekriminalizimit, në mënyrë që të gjithë ata që kanë qenë anëtarë apo bashkëpunëtorë te ish-sigurimit të shtetit, të mos lejohen të kandidojnë për pushtetin lokal, apo për të qenë pjesë e parlamentit, të mos jenë pjesë e qeverisë, dhe as e sistemit të drejtësisë apo policisë së shtetit. Gjithashtu PS ka ndryshuar ligjin për partitë, në mënyrë që bashkëpunëtorët e ish-sigurimit, të mos kenë mundësi të drejtojnë një forcë politike.

 

Dy grupimet e Partisë Demokratike në thelb kane të njëjtin propozim, një ligj të ri lustracioni, i cili nuk prek vetëm anëtarët dhe bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit. Sipas këtyre propozimeve edhe anëtarët e byrosë politike, të komitetit qendror, presidiumit të kuvendit, komisioni i internimeve, gjyqtaret e prokuroret nuk mund të bëhen pjesë as e politikes dhe as e institucioneve shtetërore.

 

Nisma për të bërë lustracion në politikë, u iniciua fillimisht nga Partia Socialiste në verë, pasi autoriteti për hapjen e dosjeve i dërgoi një letër kuvendit, ku sqaronte se ish-presidenti i republikës, Ilir Meta, ka qenë bashkëpunëtor i ish-sigurimit të shtetit. Vetë Meta i hodhi poshtë akuzat, dhe paditi në prokurori autoritetin.

 

Mazhoranca së bashku me deputetët e drejtuar nga Enkelejd Alibeaj, vitin e kaluar ndryshoi ligjin për dosjet, duke lejuar autoritetin të verifikojë politikanët që e kishin kaluar vetingun në lidhje me ish-sigurimin e shtetit, një ndryshim që prek Ilir Metën.

 

Nga ana tjetër, opozita vazhdimisht ka akuzuar Partinë Socialiste se edhe ndryshimet që lidhen me lustracionin, i ka propozuar me qëllim nxjerrjen jashtë politike të Ilir Metës.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...