Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Atanasoski: Deklarata e Nikollovskit populiste, Qeveri pa shqiptarët praktikisht e pamundur

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Nikollovski, në paraqitjen e fundit televizive mes tjerash ka thënë se nëse partia e tij fiton 61 deputetë, mund të formojë lirish qeveri pa shqiptarët. Politikologu Blagojçe Atanasoski thotë se kjo në praktikë dhe realitet është praktikisht e pamundur.

“Në legjislacionin nominalisht kushtetues-juridik, kjo është e mundur dhe nuk cenon as Kushtetutën e as ligjin, por në praktikë dhe realitet tridhjetë vjet shtet është praktikisht e pamundur. Kjo deklaratë fatkeqe do të thosha është bërë për motive populiste, për të marrë sa më shumë vota maqedonase për këtë “politikë”, që në fund të jetë ftuar pa problem një partner koalicioni shqiptar. Këtë e di edhe zyrtari i lartë i opozitës. Por është për të ardhur keq për ata qytetarë, votues që u besojnë deklaratave të tilla dhe më pas heshtin, pavarësisht se ndodh e kundërta. Sa për ta përmendur, VMRO- DPMNE u betua në 2005 se nuk do të formohej një koalicion me ‘terroristët’, por nga viti 2008 deri në 2017 nuk kishte asnjë forcë të gjallë që mund t’i ndante. Me përjashtim të atij amerikan, në fund, sigurisht…”, deklaroi Atanasoski për PRESSonline.mk

Numëri dy i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski ka deklaruar se: “Nëse fitojmë 61 deputetë nuk kemi obligime ndaj askujt, sepse ata i thyen të gjitha rregullat në këtë shtet dhe do të shohim nëse fare do të thërrasim prtner koalicioni. Nëse më thoni tani se duhet të ketë partner shqiptar të kolicionit, nuk ka nevojë të ketë partner shqiptar koalicioni, sepse ata i shkelën të gjitha rregullat”. Ky është vokabular i njëjtë që i përngjan atij të Gruevskit, e madje edhe më i vrazhdët.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...