Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Mbi 60% të shqiptarëve janë për BDI-në dhe Ali Ahmetin

Rreth gjysma ose 54,2% e të anketuarve mendojnë se zgjedhjet duhet të mbahen në afat të rregullt në vitin 2024.

Pothuajse dy të tretat ose 61.3% e të anketuarve do të votonin nëse zgjedhjet do të mbaheshin nesër. Sipas vlerësimit të partive politike dhe liderëve të tyre, BDI dhe Ali Ahmeti qëndrojnë në krye të sondazheve, ndërkohë që në bllokun politik maqedonas VMRO-DPMNE dhe Hristijan Mickoski mbeten në avantazh, sipas hulumtimit të MKD.mk që është realizuar në bashkëpunim me agjencinë Market Vision e bërë me 1.200 të anketuar.

Kjo anketë tregon se opinioni ka gjithnjë e më pak besim se partitë politike janë të afta të realizojnë progres dhe zhvillim ekonomik ose të udhëheqin një politikë të jashtme të mirë.

Në pyetjen se cila parti politike ka kapacitet për të krijuar dhe zbatuar programin më të mirë ekonomik për Maqedoninë, 12,9 për qind e të anketuarve preferojnë VMRO-DPMNE-në, LSDM-së i besojnë 9,9 për qind dhe Levicës 3,4 për qind.

Në politikën e jashtme dallimi është më i vogël: 14,8% për VMRO-DPMNE-në dhe 13% për LSDM-në.

Ali Ahmeti, kryetari i BDI-së është politikani në të cilin votuesit kanë besimin më të madh në bllokun politik shqiptar, ndërkohë që në bllokun politik maqedonas kryeson Hristijan Mickoski e pas tij vijnë Dimitar Kovaçevski, Dimitar Apasiev dhe Nikolla Gruevski.

Shumica e opinionit publik beson se zgjedhjet e ardhshme parlamentare duhet të mbahen në periudhën e rregullt të vitit 2024. 33.5% e të anketuarve janë për zgjedhje të parakohshme.

 

Dhe ky sondazh tregon se VMRO-DPMNE ka një avantazh të qëndrueshëm ndaj partive të tjera politike. Në pyetjen se për cilën parti do të votoni në zgjedhjet e ardhshme, 21,8% e të anketuarve janë për VMRO-DPMNE-në, 12,4% për LSDM-në, 8,2% për BDI-në, 4,5% për Levicën, për Aleancën për Shqiptarët 3,7%, për Besën 2.3%… Më shumë se 40% janë përgjigjur me “nuk e di”, “nuk dua ta marr vesh” ose “do ta anuloj fletën e votimit”.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Mos i humbisni

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...