Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Supermarketet britanike racionojnë shitjen e perimeve

Një numër supermarketesh britanike njoftuan se kanë vendosur kufizime për blerjen e disa frutave dhe perimeve.

Supermarketet dhanë si arsye për racionimin e frutave dhe të perimeve probleme me furnizimet nga Evropa Jugore dhe Afrika veriore.

Racionime të sasisë së blerjes për klient janë bërë kryesisht për domatet, specat dhe kastravecët. Por disa rrjete supermarkatash kanë racionuar edhe blerjet e sallatës marule, brokolit, lulelakrës dhe të mjedrave.

Brexiti apo moti i keq?

Ndërsa kundërshtarët e vendimit të Britanisë së Madhe për t’u larguar nga Bashkimi Evropian fajësojnë Brexitpër raftet boshe, gjë që nuk shihet në pjesën më të madhe të vendeve të BE-së, ekspertët thonë se shkaku për mungesat e furnizimeve është moti i keq.

Kushtet e vështira të motit në jug të Evropës dhe në Afrikën veriore kanë ndërprerë  vjeljen e disa frutave dhe mbledhjen e disa perimeve, si p.sh. domatet dhe specat,” tha Andrew Opie, drejtor për ushqimin dhe qëndrueshmërinë në Konsorciumin Britanik të Shitjes me Pakicë. Ky konsorcium përfaqëson të gjitha supermarketet kryesore të Mbretërisë së Bashkuar.

Spanja ka pasur mot jashtëzakonisht të ftohtë gjatë muajit të kaluar. Për këtë shkak në Spanjën e Jugut pati anulime tragetesh, gjë që i përkeqësoi problemet e furnizimit.

 

Edhe kultivuesit dhe furnizuesit në Marok njoftuan për ulje të vëllimeve të prodhimit për shkak të temperaturave të ftohta, shiut të dendur dhe të përmbytjeve.

Supermarketet po përpiqen të gjejnë rrugë të reja furnizimi dhe po punojnë me fermerët për të siguruar që klientët të kenë mundësi të gjejnë në treg një gamë të gjerë prodhimesh të freskëta,” tha Andrew Opie.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...