Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Vuhledar, brenda qytetit ukrainas të shkatërruar nga lufta

Vuhledari, një qytet në lindje të rajonit të Donetskut në Ukrainë, dikur ishte shtëpia për mijëra banorë. Një vit pas nisjes së agresionit të Rusisë, ky qytet është braktisur dhe banorët që kanë mbetur janë të pakët. Ushtarët ukrainas vijojnë betejën me forcat ruse, ndërsa ky qytet është një pikë strategjike për zonën industriale në lindje të Ukrainës, Donbasin.

 

Brenda qytetit Vuhledar, në lindje të rajonit të Donetskut në Ukrainë, ushtarët luftojnë për ta mbrojtur atë nga forcat ruse.

Dikur ky qytet që ishte shtëpia e mijëra banorëve, tani është braktisur. Pjesa më e madhe e qytetit është shkatërruar nga bombardimet ruse.

Në javët e fundit, Rusia ka intensifikuar përpjekjet e saj për të kapur plotësisht zemrën industriale në lindje të Ukrainës, Donbasin. Ushtarët ukrainas që mbrojnë qytetin Vuhledar mbeten ende optimist për fitoren.

“Ne luftojmë për fëmijët tanë, për bashkëkombasit tanë ukrainas, për kombin tonë. Sepse unë mendoj se ajo që po bën Rusia tani është gjenocid ndaj ukrainasve. Dhe ukrainasit nuk kanë alternativë tjetër, por të fitojnë. Kjo është arsyeja pse ne luftojmë deri në fund. Lavdi Ukrainës”, thotë një ushtar ukainas.

“Ata përpiqen të na rrethojnë. Por kjo nuk do të thotë se ja dalin. Jemi me fat që kemi një komandant të shkathët, gjërat po shkojnë mirë. Kështu që jam i qetë duke e ditur se nuk do të jem i rrethuar”, thotë një tjetër ushtar ukrainas.

Pavarësisht bombardimeve të vazhdueshme dhe mungesës së ushqimit dhe ujit, disa banorë janë ende në këtë qytet.

“Sot është dita e nëntë që më ka vdekur motra. Ndihemi keq, nuk dimë asgjë. Nuk kemi ujë, asgjë, këtu po marr ujë shiu për të larë enët dhe duart”, thotë Emilia Budskaya, banore në qytetin Vuhledar.

Luftimet po vazhdojnë në Ukrainë pasi u mbush një vit nga fillimi i agresionit të Rusisë, ndërsa autoritetet ukrainase raportuan dhjetëra sulme ruse në qytetet në lindje dhe jug të vendit.

Sipas autoriteteve ukrainase përpjekjet e forcave ruse vazhdojnë të përqendrohen në lindjen dhe verilindjen industriale të Ukrainës./VOA

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...