Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Grubi priti në takim Artemis Malon: Rruga e përbashkët e integrimit të kurorëzohet në familjen e madhe europiane

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim Zëvendës ministren për Europë dhe Punë të Jashtme të Republikës së Shqipëris, znj. Artemis Malo.

Procesi i integrimit europian, reformat që po bëhet në vend përfshirë këtu edhe frontin e përbashkët proeuropian, projektet e përbashkëta mes dy vendeve, Korridorin 8, vendkalimin e përbashkët kufitar, Portin e thatë të Strugës si dhe 21 marrëveshjet e nënshkruara në mbledhjen e përbashkët ndërqeveritare ishin pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos.

Të dy bashkëbiseduesit potencuan rëndësinë e stabilitetit në rajon, ruajtjen e kompaktësisë në rrugën europiane si dhe mbështetjen e plotë të politikave zhvillimore mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë.

Në takim është theksuar se rruga e përbashkët europiane të cilën e kanë nisur të dy vendet duhet të finalizohet me integrim të plotë në familjen e madhe europiane.

Pjesë e bisedës mes Grubit dhe Malos ishte dhe kontesti mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, ku u vlerësua se zgjidhja përfundimtare përmes njohjes së ndërsjellë do të sjellë më shumë siguri dhe prosperitet në Ballkanin Perendimor.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...