Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Habit psikologia: Burrit i gjej gra të tjera, na e lejon feja/ Kundërshton teologu: Kjo është kur*ëri e ligjëruar

Poligamia ka sjellë përplasje mesteologut Miron Çako dhe psikologes Ikballe Huduti.

 

Kjo e fundit, në Vizionin e Pasdites tha se feja myslimane e lejon nurrin që të ketë më shumë se një grua dhe të mos vëjë veprime imorale me vajza beqare, duke u bllokuar sipas saj të ardhmen.

 

Ajo thotë se për gruan nuk mund të jetë e njëjta gjë, për arsye se gjinia femërore nga natyra duhet të trajtohet me kujdes nga vetëm një burrë.

 

Gruan dhe burrin nuk mund ta vendosim në peshore gjithmonë. Gruaja ka një vend të veçantë tek krijuesi dhe në familje. Unë kam respekt për ata meshkuj që gruan e tyre, një grua e shikojnë si mbretëreshë. Mua më vret që burri një grua ta ketë në shtëpi, e pastaj të tjerat nëpër zyra, sekretaret etj. Ne nuk kemi mentalitet të kemi 2-3 si në Ababi apo Emiratet e Bashkuara, por pse mos të jetë një person që ka mundësi ta mbajë një grua dhe pse një asistente ta bëjë të pashpresë dhe sterile.

 

Pse të shkojë të bëjë imoralitet kur e ka të lejuar nga zoti. Të ruaj moralin e tij mashkulli. Në Islam është që nëse burri nuk është pranë gruas për 4 muaj atëhere do shkojë në shkurrorëzim. Burri nëse është besimtar i lejohet të jetojë me një grua tjetër e mos pres gjatë.

 

Nëse zoti e kishte bërë një grua të kishte dy burra, për një vit ajo do shkatërrohej. Nga natyra është krijuar që të kujdeset vetëm nga një mashkull”, tha ajo.

 

Por Ikballe Huduti është kundërshtuar nga teologu Miron Çako, i cili tha se poligamia është një kur*ëri e ligjëruar.

 

Sipas tij, zoti krijoi gruan dhe burrin dhe martesa mund të prishet vetëm në rast tradhëtie dhe kur ka dhunë.

 

Zoti krijoi një çift, një burrë e një grua. Poligami për ne është kur*ëri e ligjëruar. Unë e kam studiuar kuranin. Shikohe se në islam, përjetësia shihet si një vend ku ka shumë gra.  

 

Krishtërimi e ka zgjidhur martesën mes burrit dhe gruas. Martesa është e përjetëshme. Martesa prishte për tradhëti, kur bëhet i dhunshëm apo ikën për vite e nuk e dimë se ku është.  Çdo gjë tjetër quhet kur*ëri dhe nuk mund të justifikohet”, tha Çako.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...