Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Osmani: Mbështetja e ShBA-së për politikën kundër korrupsionit do të thotë shërim i shoqërisë

Përkrahja e politikës kundër korrupsionit nënkupton shërimin e shoqërisë dhe prandaj fokusi duhet të jetë në këtë çështje në vend të marrëdhënieve me Bullgarinë, tha Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani në intervistë për Zërin e Amerikës.

Ai gjithashtu theksoi se dialogu strategjik që Qeveria e prezantoi vitin e kaluar është në fakt një plan veprimi për politikën kundër korrupsionit për të cilin shteti ka dy mekanizma për ta mbështetur.

“Sot po flas me të gjitha palët e interesuara, si ShBA-ja, për të mbështetur atë politikë antikorrupsion. Tani kemi dy mekanizma për të mbështetur politikën kundër korrupsionit. Njëri është Dialogu Strategjik me ShBA-në dhe tjetri është fillimi i negociatave me BE-në. Pra, ne kemi dy duar që mbështesin dhe inkurajojnë atë proces. Kështu që, nuk ka ikje nga përballja me korrupsionin dhe mendoj se është një çështje e rëndësishme për të shëruar shoqërinë dhe mendoj se kjo temë do të dominojë”, deklaroi Osmani.

Osmani vlerëson gjithashtu se ata që po i bllokojnë ndryshimet kushtetuese jo vetëm që po bllokojnë rrugën europiane dhe perspektivat europiane të shtetit, por në fakt po e çojnë në plan të dytë temën e antikorrupsionit.

“Fatkeqësisht, ata që po bllokojnë ndryshimet kushtetuese, në fakt e shtyjnë në plan të dytë temën e antikorrupsionit, duke u fokusuar në këto çështje politike, marrëdhëniet me Bullgarinë, ndryshimet kushtetuese, në vend që t’i lëmë mënjanë dhe ta kthejmë në qendër të vëmendjes politikën kundër korrupsionit.

Pra, ja edhe një dilemë tjetër, pse dikush kundërshton ndryshimet kushtetuese, a dëshiron që me atë të shtypë agjendën antikorrupsion, të cilën miqtë tanë, amerikanët, partnerët tanë strategjikë, por edhe shoqëria jonë, me konsensus, duan të jenë temë themelore në shtet”, vlerëson Osmani në intervistën për Zërin e Amerikës.

Latest Posts

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...