Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Ibraimi: Nëse s’ka kompromis për ndryshimet kushtetuese, ndikimi rus do të rritet

Ndryshimet kushtetuese mund të arrihe më lehët poqese partitë në pushtet do të bien dakord me VMRO DPMNE-në në një farë marrëveshje, ndryshe do të jetë rëndë që qeveria me metoda tjera t’ia arrijë qëllimit, kështu vlerëson në një prononcim për PRSSonline.mk, Selim Ibraimi nga Instituti i Studimeve të Sigurisë dhe Zhvillimit (ISSD – Macedonia), duke folur për mundësinë e miratimit të ndryshimeve kushtetuese të nevojshme që vendi të ecë pa pangesa drejt integrimit në Bashkimin Evropian.

“Poqese qevria -partitë në pushtet do ta afrojën VMRO-në kjo do të reflektonte pozitivisht në qëndrimet e dsaj rreth marrëveshjeve ndërkombëtare të nënshkrura nga Maqedonia e Veriut dhe njëkohëisht do të largohej nga ndikimi i jashtëm si opozitë. Koha është tani që partitë që janë në qeveri të fillojnë bisedimet me VMRO DPMNE-në dhe të të dakordohen si më tej rreth ndryshimeve kushtetuese ose qoftë të zgjedhjeve të parakohëshme bashkë me ndryshimet kushtetuese”, deklaroi Ibraimi.

Ndërkohë, duke folur për dialogun Koosvë- Serbi, Ibraimi konsideron se me këtë dinamikë që po zhvillohet mund të ketë efekte pozitive, nëse marrëveshjet nuk do të zabatohen atëherë jo vetëm në Kosovë por në nëtrësi rajoni vihet në rrezik.

“Ndikimi rus rritet dhe bie varësisht ngjarjeve që paraqiten në rajon dhe në Maqedoninë e Veriut. Në muajt në vijim mund të presim një rritje graduale të ndikimit poqese qeveria dhe opozita nuk do të kenë gjuhë të përbashkët rreth ndryshimeve kushteteuese dhe Kosovës”, potencon Selim Ibraimi nga ISSD – Macedonia.

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...