Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Kurorëzimi i mbretit Charles III, restaurohet froni 700-vjeçar

Kurorëzimi i monarkut në fuqi britanik, mbretit Charles III, do të festohet me shumë madhështi dhe entuziazëm në Westminster Abbey më 6 maj, të shtunën. Kurorëzimi i mbretit , i cili mori automatikisht fronin pas vdekjes së nënës së tij, Mbretëresha Elizabeth II shtatorin e kaluar, do të festohet me procesione tradicionale, një koncert në Kështjellën Windsor , festa në rrugë, shfaqje me dritë dhe vullnetarizëm në komunitet.

 

Si pjesë e përgatitjeve për ceremoninë, një karrige e praruar 700-vjeçare po restaurohet nga një konservator në vendin e kurorëzimit.

 

Karrigia e lakmuar, e cila do të shërbejë si fron për Mbretin Charles në kurorëzimin e tij, është përdorur më parë si një pjesë qendrore në kurorëzimet e disa monarkëve britanikë, duke përfshirë Henry VIII, Elizabeth I dhe Elizabeth II.

 

Puna përfshin pastrimin e sipërfaqes duke përdorur sfungjerë dhe shtupë pambuku për të hequr butësisht papastërtitë e ngulitura dhe stabilizimin e shtresave të prarimit në karrigen mesjetare dhe bazën gjeorgjiane. Puna e përfunduar do të jetë krejtësisht e padukshme, por do të sigurojë ruajtjen e këtyre shtresave dekorative historike jo vetëm për kurorëzimin, por edhe për shekujt në vijim.

 

E bërë nga lisi , e mbuluar me arrim me fletë ari dhe e zbukuruar me xham me ngjyrë, karrigia u pikturua nga Walter of Durham, i cili e zbukuroi atë me modele zogjsh, gjeth dhe një mbret.

 

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...