Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Flet artisti që ndërtoi mozaikun e Adem Jasharit me 800 ushtarë të FSK-së


Artisti Besart Gashi ka realizuar së bashku me 800 ushtarë të FSK-së, portretin e komandantit legjendar Adem Jashari.

Ai ka zgjedhur që ky realizim të kryhet në ditët e epopesë së UÇK-së.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Besarti ka treguar detajet nga realizimi i portretit, duke theksuar se ushtarët nuk ishin në dijeni të asaj që po ndodhte. Sipas tij, kur ata janë njoftuar në fund, janë emocionuar pafund dhe kanë nisur të këndojnë këngën “Mora fjalë”.

“Kam hasur shumë vështirësi gjatë punimit sepse mendimi im ka qenë dhe ideja dhe realizimi i këtij të mozaikut të bërë nga unë. Por kushtet atmosferike kanë ndikuar te unë, sepse në 2 mars e kam realizuar të gjithën dhe kur jam çuar ditën tjetër në mëngjes ka qenë e fshirë nga shiu. Kështu që është dashur në mënyrë digjitale një renditje e ushtarëve dhe doli diçka fenomenale. Nuk ka qenë e vështirë për t’u realizuar sepse kanë qenë provat gjenerale të Ushtrisë së Kosovës, kanë qenë të pozicionuara në vendet e veta në paradë. Në të vërtetë asnjë ushtarë nuk e ka ditur se çfarë do të bëhet dhe ç’ka është duke u formuar. Ishte një urdhër dhe kur e kanë kuptuar se po formohet figura e komandantit Adem Jashari, ishte një emocion shumë i madh. Ata nuk e dinin, unë në koordinim me gjeneralin, kam shkuar aty në provat gjenerale që bën ushtria dhe asnjë ushtar nuk e ka ditur që do të formohej figura e komandantit legjendar Adem Jashari. Kur e kanë marr vesh, ishte emocion shumë i madh për çdo ushtar dhe kanë kënduar këngën “Mora fjalë”. Ka qenë një emocion shumë i veçantë vërtetë dhe realizimi ka qenë perfekt”, u shpreh ai.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...