Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Kina kërcënon SHBA: Ujqërit e uritur po na sulmojnë, do mbrojmë vendin tonë

Marrëdhëniet mes SHBA dhe Kinës vijojnë të jenë të tensionuara. Pekini zyrtar ka kërcënuar sërish SHBA duke theksuar se nëse pala amerikane nuk ndal konfliktin situata do të përshkallëzohet në një mënyrë të parikuperueshme.

 

“Nëse pala amerikane nuk shtyp frenat dhe vazhdon në rrugën e gabuar, asnjë barrierë mbrojtëse nuk mund të ndalojë daljen nga shinat dhe kthimin në konfrontim dhe konflikt,” theksoi ministri i ri i jashtëm i Pekinit, Qin Gang.

 

Ministri i Jashtëm kinez vijoi retorikën e tij kërcënuese ndaj Uashingtonit duke iu referuar zyrtarëve të SHBA si ujqër.

 

“Kur çakejtë dhe ujqërit po bllokojnë rrugën dhe ujqërit e uritur po na sulmojnë, diplomatët kinezë duhet të kërcejnë me ujqërit dhe të mbrojnë shtëpinë dhe vendin,” tha ai.

Nga ana tjetër Uashingtoni zyrtar mohoi që të ketë provokuar tensionim të situatës me Kinën.

 

Marrëdhëniet midis SHBA dhe Kinës u përkeqësuan pas rrëzimit të dy balonave në brigjet lindore të Amerikës. Këta të fundit deklaruan së bëhej fjalë për tullumbace spiunazhi nga Kina. Pekini zyrtar mohoi kategorikisht këto akuza duke thënë se situata me balonat iu kishte dalë jashtë kontrollit.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...