Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Kush hyn në Britani nuk merr azil/ Kryeministri Rishi Sunak do të prezantojë sot ligjin e ri

Nga sot, refugjatët që mbërrijnë me gomone ose varka të vogla në Britaninë e Madhe nuk do perfitojne me azil ose të përdorin ligjin për të drejtat e njeriut për të ndaluar kthimin e tyre.

 

Ata do të kenë mundësi ta apelojnë vendimin vetëm pasi të jenë kthyer në vendet e origjinës.

 

Autoritetet britanike do të pranojnë kërkesa për azil vetëm nga persona që janë nën 18 –vjeç ose të sëmurë.

 

Të gjithë të tjerët nuk do të lëjohen të hyjnë në Britaninë e Madhe dhe nuk do të kenë mundësi për të marrë leje qëndrimi në këtë shtet gjatë gjithë jetës.

 

Këto janë rregullat e reja që parashikohen ne projektligjin e ri  i cili do të prezantohet nga kryeministri Rishi Sunak, këtë të martë, bëjnë me dije mediat britanike.

 

Ndërkohë, propozmi i kryeministrit është kundërshtuar nga kritikët të cilët shprehen se ky ligj bie ndesh me të drejtat e njeriut. Sipas tyre qeveria britanike nuk do të ketë ku ti kthejë emigrantët e paligjshëm mbrapsht pasi një pjesë e mirë e atyre që futen në Angli vijnë nga vende që janë në konflikt si Afganistani, Siria apo Iraku.

 

Nga ana tjetër edhe plani i ministres së Brendshme Suella Braverman për ti dërguar refugjatët në Ruandë, u hodh poshtë nga Gjykata e Apelit.

 

Mungesa e kapaciteteve dhe propozimi i Ruandës i bllokuar nga gjykata do të cojnë qeverinë britanike të kërkojë marrëveshje deportimi me BE.

 

Të premten kryeministri Sunak do të udhëtojë drejt Parisit për tu takuar me presidentin Macron, ku ndër të tjera pritet të diskutohet edhe çështja e refugjatëve.

 

Aktualisht në Britaninë e Madhe numri i emigrantëve që janë në pritje të një vendimi azili është rreth 160 mijë, një pjesë e mirë e të cilëve janë shtetas shqiptarë.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...