Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Furkan Saliu: Korridori 8 dhe 10D është projekt kombëtar, “sërbomillosheviç”-ët tentojnë ta njollosin ende pa filluar

Gazetari i njohur Furkan Saliu ka komentuar nënshkrimin e marrëveshjes për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D.
Saliu shkruan se ky projekt është kombëtar, ndaj si i tillë kritikohet dhe kundërshtohet vetëm nga persona me mendim siç thotë ai “sërbomillosheviç”.

Shkrimi i plotë:

Ja kom zanat me fol drejt, t’pëlqej a s’tpelqej… Qeshtu m’ka m’su Unikkatili dhe do gjëra duhet të thuhen.
– Projekti për ndërtimin e ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D është projekt kombëtar. Grupi i zjarrit ka të drejtë në disa raste kur kritikon këtë Qeveri por ky projekt kërkon mbështetje maksimale nga të gjitha forcat politike shqiptare.
Pse kërkon mbështetje? Shiheni konferencën e sotshme për media të Qeverisë. Rezistencë e fuqishme nga struktura të maskuar si gazetarë që deklarohen si pro-evropian dhe pro-SHBA por që mendojnë sërbomillosheviç ende.
Vetëm pse këto projekte përfshijnë vendbanime shqiptare që prej Bllacës e deri në Strugë thjeshtë duan ta shqyejnë para së fillojë realizimi. Këtë tezë timen e konfirmon edhe rezistenca e regjimit të Gruevskit për ti nisur këto projekte dhe pafuqia e garniturës së atëhershme politike që ta kundërshtojë.
– Të mos keqkuptohemi, realizimi, përdorimi i mjeteve të qytetarit duhet të ndiqen me shumë vëmendje dhe në detaje deri sa të përfundojë për shkak se bëhet fjalë për 1.3 miliardë euro. Por të bëhen pyetje të tipit:
A ka përfunduar eksproprijimi i pronave ende pa filluar projekti…
Pyetje për mbikëqyrësin e projektit i cili paguhet vetëm 23milion nga shuma e përgjithshme e projektit në ndërkohë që kompania e njëjtë që është përzgjedhur ka mbikëqyrur dhjetëra projekte në vend…
Të tentohet të hutohet opinioni duke thënë se kompania që ndërton ka nënshkruar marrëveshje me mbikëqyrësin që absolutisht e pamundur…
Dhe në fund të përfundosh me atë se kush luan futboll e kush basket nëpër zyra është asgjë tjetër përveç tendencë që të njolloset një projekt që ende nuk ka filluar.

https://www.facebook.com/FurKlan/posts/1924046317941244

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Mos i humbisni

Aksidentohen turistët, shpëtojnë mrekullisht dy personat që ndodheshin në automjet

Dy turistë të cilët udhëtonin nga Tirana në drejtim të Klosit janë aksidentuar në fshatin Xibër – Hane.   Mjeti me të cilin ata udhëtonin...

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...