Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Lumir Abdixhiku flet nga Parisi: Implementimi i marrëveshjeve të kaluara në pajtim me Kushtetutën s’ka alternativë


Abdixhiku në Paris: Implementimi i marrëveshjeve të kaluara në pajtim me Kushtetutën s’ka alternativë.

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abixhiku është ftuar për një vizitë zyrtare në Francë në një kohë mjaftë delikate dhe në një momentum kyç në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, gjë që nuk ishte parë prej vitesh.

Abdixhiku është takuar me zyrtarë francezë në tri institucionet më të larta atje, Pallatin Elysse, Senat dhe Ministrinë e Punëve të Jashtme, me të cilët ka biseduar për procesin e negociatave Kosovë-Serbi, dhjetë ditë para takimit të Ohrit.

Ai ka thënë se dialogu është një proces të cilin Kosova duhet ta trajtojë me prioritet si një mjet për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare, ligjërisht obligative me njohjen në qendër.

Gjithashtu, Abdixhiku ka thënë se zbatimi i marrëveshjeve të kaluara në përputhje me Kushtetutën e Kosovës është rrugë pa alternativë.

“Implementimi i marrëveshjeve paraprake, konform rendit kushtetues të Republikës së Kosovës nuk kanë alternativë. Kryetari Abdixhiku ka shtruar po ashtu, domosdoshmërinë e hapjes së rrugës së re, drejt integrimit euroatlantik, me theks të veçantë, anëtarësimin sa më të shpejtë të Kosovës në NATO; dhe mbështetjen që Franca mund ta jep në këtë drejtim”, thuhet në njoftimin e LDK-së, raporton Express.

Dy partitë opozitare, LDK dhe PDK kanë qenë kritike për Kurtin lidhur me propozimin franko-gjerman. Vetë Abdixhiku në Kuvendin e Kosovës kishte thënë se në propozimin franko-gjerman s’gjendet asgjë prej atyre që Kurti i kishte premtuar me kornizën e tij për negociatat.

Një qasje kritike e opozitës në këtë fazë të procesit nuk është parë mirë nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë, të cilët edhe s’kanë ngurruar që të bëjnë kritikë për PDK-në dhe LDK-në.

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...