Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Ofensivë kundër Rusisë/ Ministri ukrainas i Mbrojtjes: Kemi nevojë për më shumë municione

Ukraina vijon të bëjë thirrje për ndihmë në municione luftarake për të përballuar bombardimet ruse. Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov deklaroi se vendit i duhen 1 milionë fishekë për të nisur një ofensivë kundër trupave rusë.

 

Në një bashkëbisedim me gazetarët, ministri ukrainas i Mbrojtjes deklaroi se  Ukraina kërkon 1 milion predha 155 milimetrash si dhe 105 milimetra me vlerë rreth 4 miliardë euro

Reznikov tha se ai mbështet një plan të propozuar nga Estonia për vendet e BE për të siguruar bashkërisht ato raunde municionesh.

 

Ministri i mbrojtjes tha gjithashtu se sistemet e mbrojtjes ajrore, tanket dhe municionet janë ndër prioritetet që ai do të diskutojë me ministrat e mbrojtjes të BE-së gjatë takimit të së mërkurës.

“Prioriteti numër një janë sistemet e mbrojtjes ajrore dhe municionet, në mënyrë që Ukraina të jetë gati për një kundërsulm”, tha ai. 

Reznikov tha se koha është një faktor vendimtar që mund të shpëtojë jetë, prandaj Ukraina duhet të përparojë sa më shpejtë të jetë e mundur.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...