Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Pas 32 vitesh mësuesi ritakohet me nxënësit e tij në odën ku mbajti mësim


Mësuesi ritakohet me nxënësit e tij pas 32 vitesh në odën ku mbajti mësim.

Dyert e odës po ia hap sërish pas 32 vitesh.

Veçse kësaj radhe, për të kujtuar kohën kur ky objekt u lëshua për një mision fisnik si shtëpi-shkollë, këtu në fshatin Grackë të Lipjanit.

Hamit Hoxha, pronari i saj, i kishte parasysh të gjitha rreziqet që mund të vinin nga okupatori serb por dëshira për shkollimin e brezave i munde të gjitha.

E sikurse në vitin 1992, mësuesi Rrahim Sylejmani, në klasën e tri dekadave më parë po i pret ish-nxënësit e tij, për të kujtuar kohën kur titulli i mësimdhënësit ishte i shenjtë.

Bashkëbisedimi me ta, në ditën e mësuesit, është si rrotë historike që i rikthen në kohë.

Ish-nxënësi i tij, Feim Begaj me shumë nostalgji e kujton atë periudhë.

Por sa e vështirë ishte kjo periudhë për vajzat tregon, Merita Semetishti Begaj.

S’kishte si të ishte ndryshe, rrugëtimin e tij si arsimtar i gjuhës shqipe në shkollën fillore “Vëllezërit Domaneku” në vendlindjen e tij, fshatin Topliçan do ta vazhdojë me breza të tjerë.

Ora mësimore këtë të martë iu kushtua shkollave të para shqipe, e më pas arsimtari ka një mesazh për nxënësit.

Kontributin e tij dhe të gjithë arsimtarëve të asaj kohe, drejtori i kësaj shkolle, Salih Uka, i përmblodhi në një libër.

Nxënësit nga një copë e këtij libri recituan një hartim të asaj kohe.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...