Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Ratkoceri: Pas Marrëveshjes së Ohrit, Korridori 8 është projekti më i madh i shqiptarëve në Maqedoni

Krye-redaktori dhe një nga pronarët e gazetës së përdishme, Koha, Arben Ratkoceri ka vlerësuar lartë nënshkrimin e marrëveshjes për ndërtimin e Korridorit 8 dhe 10D.

Ai e ka krahasuar atë me Marrëveshjen e Ohrit dhe ka thënë se pas asaj, Korridori 8-të është projekti më i madh i shqiptarëve të Maqedonisë në 30 vitet e fundit, raporton indeks.mk

Ai ka vlerësuar lartë edhe angazhimin kreun e BDI-së e kuadrote kësaj partie, me në krye, zëvendëskryeministrin e parë, Artan Grubi dhe angazhimin 24/7 të këtij ekipi të cilit Ratkoceri i beson.

Ratkoceri shton se ky projekt do të luftohet nga qarqet anti-shqiptare derisa të përfundojë.

Reagimi i plotë:

Teksti i mëposhtëm ka 30-vite që ka pritur botimin. I vlerësuar si investimi më i madh ekonomik, e sidomos politik e strategjik i shqiptarëve në rajon, është luftuar – por do luftohet derisa të përfundojë nga qarqet më antishqiptare të brendshëm dhe të shteteve që lidhen me Korridorin konkurrues 10.
Në Ballkan nuk ka as naftë e as ari dhe të gjitha luftërat bëhen për pozicione strategjike e korridore, e 8 është i vetmi që ekskluzivisht lidh formë unaze hapësirat shqiptare bashkë me “bay-pasin” – atë Tiranë – Prishtinë – Shkup.
Ky Korridor kurrë nuk do bëhej pa amerikanët e turqit (Behtel-Enka), guximin qeverisë dhe opozitës aktuale, vizionit të liderit të BDI-së dhe puna për 2 vite pa u ndalur edhe atë “24 me 7” e zëvendëskryeministrit të parë Artan Grubi. Janë ky ekip që më bën të besoj se do të kryhet me kohë, sepse ku janë amerikanët, zor se mundet dikush të del para siç ka ndodh tash e 30 vite.
Ndryshe, pas Marrëveshjes së Ohrit, ky është projekti më i madh i shqiptarëve të Maqedonisë në 30 vitet e fundit!

https://www.facebook.com/arben.ratkoceri/posts/10228443740666089

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...