Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Guerot: Kurti dhe Vuçiq duhet të jenë fleksibil, më 18 mars të arrijnë pajtimin për aneksin


Ambasadori francez: Kurti dhe Vuçiq duhet të jenë fleksibil, më 18 mars të arrijnë pajtimin për aneksin.

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot, pret që presidenti serb dhe kryeministri i Kosovës të tregojnë fleksibilitet dhe të arrijnë marrëveshje për aneksin që përcakton procesin e zbatimit të propozimit evropian më 18 mars në Ohër.

Nëse kjo nuk ndodh, rruga drejt integrimit evropian do të bëhet shumë më e vështirë për të dyja palët. “Ai pret fleksibilitet të veçantë nga Kurti, konkretisht për formimin e Asociacionit”, ka thënë Guerot në intervistën për portalin në gjuhën serbe, “Kossev”.

Ai po ashtu thotë se e kupton nevojën që të sigurohet stabiliteti në veri të Kosovës, pas largimit të pjesëtarëve serb të Policisë së Kosovës nga ky institucion me urdhër të Beogradit, por shton se edhe institucionet e Kosovës duhet të respektojnë ligjin.

“Mesazhi im për të gjithë është që së pari të tregohen të përmbajtur dhe të shmangin çdo incident në terren që mund të përkeqësojë situatën në veri të Kosovës”, ka thënë ambasadori Guerot.

I pyetuir se çfarë do të ndodhë nëse dy liderët bien dakord për dokumentin për zbatimin e propozimit evropian, Guerot tha se zbatimi padyshim se do të monitorohet.

“Nga marrëveshja do të përfitojnë realisht ata që e vuajnë më së shumti situatën aktuale, pra banorët e komunave veriore. Ne presim që marrëveshja të sjellë një atmosferë më të mirë dhe më pak tension. Përsëri, banorët e Veriut vuajnë më së shumti për shkak të situatës aktuale, me një vakum institucional, i cili mund të çojë në pasiguri”, tha Guerot.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...