Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Xi Jinping edhe 5 vjet president, lideri kinez merr mbështetje unanime nga Kongresi Kombëtar Popullor

Ashtu siç pritej, udhëheqësit i Kinës, Xi Jinping iu dha një mandat i tretë pesëvjeçar si president. Kjo shënon një konsolidim të pushtetit, që e ka bërë 69-vjeçarin, liderin më dominues të Kinës ndër dekada.

 

Vota për Xi, në Kongresin Kombëtar Popullor, ishte unanime, me 2,952 pro dhe asnjë kundër.

 

Miratimi i presidentit, në ceremoninë e Kongresit Kombëtar Popullor, ishte diçka e pritur, pasi ai kishte spostuar rivalët e mundshëm politikë. Xi Jinping raportohet se ka mbushur radhët e larta të Partisë Komuniste me mbështetësit e tij, që nga marrja e pushtetit në vitin 2012.

 

Xi, e kishte emëruar veten për një mandat të tretë pesëvjeçar, si sekretar i përgjithshëm i partisë në tetor, duke thyer një traditë, sipas së cilës udhëheqësit kinezë e dorëzojnë pushtetin çdo dekadë.

 

Mandati i ri i Xi Jinping dhe emërimi i njerëzve të afërt me të në postet kryesore, nënvizon monopolin e tij mbi pushtetin politik kinez. Ai vjen në një moment, kur

lidhjet midis Pekinit dhe Uashingtonit mbeten të ashpra, për shkak të akuzave për spiunazh me balona si dhe për çështjen e Tajvanit.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...