Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Kishin 4 ditë që kishin ardhur nga Amerika për pushime/ 24-vjeçari në Përmet e mbyti nënën me plasmas (DETAJE+EMRAT)

Albi Muhollari ka qenë në gjendje të rënduar depresive kur ka kryer vrasjen e nënës së tij Zeniat Muhollari.   Burime bëjnë me dije se...

Vriten tre ushtarë izraelitë dhe një oficer egjiptian në kufirin mes dy vendeve, rrethanat të paqarta

Tre ushtarë izraelitë dhe një oficer sigurie egjiptian, u vranë të shtunën pranë kufirit mes dy vendeve. Autoritetet izraelite dhe egjiptiane thanë se...

Nimi thotë “Ani”, kënga ritmike që ka pushtuar zemrat e publikut

Po vjen me një super projek të cilin e ka titulluar “Ani”, një këngë verore e shoqëruar edhe me videoklip që është punuar nga...

Kolapsi i Silicon Valley alarmon investitorët, bankat amerikane në sfidë për të përballuar pasojat

Investitorët amerikanë janë ‘panikosur’ nga kolapsi i bankës më të rëndësishme në vend që nga kriza e vitit 2008, Silicon Valley. Situata e krijuara ka vendosur bankat e tjera në sfidën e madhe për të bindur investitorët se situata është nën kontroll.

 

Disa nga bankat më të rëndësishme në vend kanë ndërmarrë një sërë politikash për të reduktuar pasojat që do të çonin në kolaps.

 

Charles Schëab shkurtoi humbjet e mëdha të hënën pasi nxori një deklaratë që theksonte se kompania ka akses në shumë para.

 

SchWab tha se më shumë se 80% e totalit të depozitave të saj bankare bien brenda kufijve të sigurimit të Korporatës Federale të Sigurimit të Depozitave, e cila siguron deri në 250,000 dollarë.

 

“SchWab është i pozicionuar mirë për të lundruar në mjedisin aktual,” tha kompania, duke shtuar se ajo përshëndet përpjekjet rregullatore për të mbështetur depozituesit dhe për të forcuar besimin në të gjithë sistemin bankar amerikan.

Aksionet e Schwab ranë rreth 10% në tregtimin e fundit, duke u rikuperuar pak nga një shitje e mëparshme prej 23%.

 

Aksionet e Western Alliance, një bankë rajonale me bazë në Phoenix, ranë rreth 53% në tregtimin e fundit edhe pasi u përpoqën të lehtësonin shqetësimin e investitorëve.

“Western Alliance ka ndërmarrë hapa shtesë për të forcuar pozicionin e saj të likuiditetit për të siguruar që ne jemi në gjendje të plotësojmë të gjitha nevojat për financim të klientëve tanë, duke përfshirë rritjen e kapacitetit tonë të huamarrjes,” tha në një deklaratë CEO i Western Alliance Kenneth Vecchione. 

Western Alliance i përshkroi daljet e depozitave si të moderuara dhe tha se rezervat e parave të gatshme tejkalojnë 25 miliardë dollarë.

 

First Republic Bank të dielën tha se pozicionet e saj të kapitalit dhe likuiditetit janë shumë të forta, të përforcuara nga shfrytëzimi i parave të reja nga Rezerva Federale dhe JPMorgan Chase.

 

Aksionet e First Republic Bank kanë rënë me 65% në tregtimin e fundit.

Latest Posts

Kishin 4 ditë që kishin ardhur nga Amerika për pushime/ 24-vjeçari në Përmet e mbyti nënën me plasmas (DETAJE+EMRAT)

Albi Muhollari ka qenë në gjendje të rënduar depresive kur ka kryer vrasjen e nënës së tij Zeniat Muhollari.   Burime bëjnë me dije se...

Vriten tre ushtarë izraelitë dhe një oficer egjiptian në kufirin mes dy vendeve, rrethanat të paqarta

Tre ushtarë izraelitë dhe një oficer sigurie egjiptian, u vranë të shtunën pranë kufirit mes dy vendeve. Autoritetet izraelite dhe egjiptiane thanë se...

Nimi thotë “Ani”, kënga ritmike që ka pushtuar zemrat e publikut

Po vjen me një super projek të cilin e ka titulluar “Ani”, një këngë verore e shoqëruar edhe me videoklip që është punuar nga...

Mos i humbisni

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në brojë të Skenderajt ku ka...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s, realizoi takim me nënkryetaren...

Vizitë familjes së ish presidentit të Kosovës/ Grubi: Hashim Thaçi me shokë janë themeli i lirisë dhe shtetësisë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi kanë qëndruar sot për vizitë në familjen e ish-presidentit...

Drejtori Idrizi takon homologen shqiptare Rovena Beqiraj/ Nënshkruhet marrëveshje e bashkëpunimit në sferën e Pronësisë industriale

Drejtori i Entit Shtetërorë për Pronësi Industriale z. Blerim Idrizi sot qëndroi për vizitë zyrtare në Tiranë të Republikë së Shqipërisë, konkretisht në zyrat...

Zyrtarizohet çifti i ri i showbizit, kapen në momente intime në Itali

Ylli i “Grey’s Anatomy”, Kevin McKidd dhe Danielle Savre nga Station 19, u panë bashkë në pushime në Itali. E veshur me bikini ngjyrë portokalli,...