Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

PD jashtë zgjedhjeve/ Celibash arsyeton vendimin: Nuk është kapricco, por përmbushje thelbësore e detyrimeve

Kryekomisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi ka sqaruar vendimin e tij për lënien jashtë të Partisë Demokratike në zgjedhjet lokale të 14 majit. Para gazetarëve, Celibashi deklaroi se ndonëse e kupton rëndësinë e kandidimit të partisë më të madhe opozitare në vend, kjo nuk nënkupton shkeljen e ligjit dhe regjistrimin me ccdo kusht. Celibashi shtoi se mangësitë në dokumentacion që e ccuan në këtë vendim nuk janë kapricco, por përmbushje themelore e detyrimeve.

 

Kryekomisioneri i KQZ, shtoi se në ccdo rast kur subjektet janë regjistruar nga palë të treta në këtë insitiucion, deklarata është nënshkruar nga kryetari i partisë.

 

“E kuptoj shumë mirë rëndësinë e standardit të procesit zgjedhor, e kuptoj shumë mirë rëndësinë e faktit që partia më e madhe e opozitës duhet të marrë pjesë në zgjedhje, por kjo  nuk do të thotë asesi se duhet të marrë pjesë në zgjedhje me çdo kusht me ccdo ccmim, sidomos në kurriz të shkeljes së ligjit dhe nuk po flasim për një kapricco apo një detaj, por po flasim për një përmbushje thelbësore të detyrimeve që një parti ka në kuadër të kërkesës së saj për t’u regjistruar si subjekt zgjedhor. Që të kuptoni se sa e rëndësishme është kjo po iu jap një të dhënë, të gjithë kryetarët e partive politike të cilat janë regjistruar deri tani në KQZ, rreth 50 parti, deklarata është nënshkruar nga kryetari i partisë edhe në ato raste kur kryetari i partisë ka autorizuar palë të treta për regjistrimin e partisë”, tha Celibashi.

 

Nga ana tjetër, PD e akuzon drejtpërdrejtë Celibashin se nuk ka interpretuar sicc duhet ligjin dhe ka dhënë një vendim politik.

Latest Posts

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Mos i humbisni

Ja pse “International Hair Clinic’s” është numër një në Shqipëri e Kosovë për mbjelljen e flokëve

Nëse dikur njerëzit bashkë me flokët e tyre humbnin edhe një pjesë nga sharmi i tyre, e dukeshin më të moshuar, sot ka zgjidhje...

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...